Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Necelý týždeň pred začiatkom konferencie WWDC 2012 dnes firma Google odhalila ďalšiu dimenziu Google máp (z orig. The Next Dimension of Google maps). Počas prezentácie bola nová 3D technológia mapovania a funkcia offline zobrazovania máp prítomným hosťom predvádzaná na tablete značky Apple (nemohol som si odpustiť túto vetu). Podľa Googlu by sa nové 3D mapy mali onedlho dostať aj na platformu iOS a Android. Funkcia Offline zobrazenia máp sa v blízkom čase dostane na zariadenia so systémom Android a Google vraj intenzívne pracuje na tom, aby sa čo najskôr objavila aj na iZariadeniach.

Google 3D Maps

Nové 3D mapovanie je údajne plne automatické, bez akéhokoľvek zásahu človeka. 3D obraz bol vytvorený pomocou špeciálnych Google lietadiel, ktoré našu planétu systematicky zosnímali, pričom každý objekt bol „skenovaný“ zo všetkých štyroch strán pod 45 stupňovým uhlom. Takto vytvorené zábery dokáže nová mapovacia technológia automaticky pospájať do verného trojrozmerného obrazu.

V súvislosti s pripravovanou veľkou aktualizáciou systému iOS sa už niekoľko týždňov internetom šíria informácie o tom, že Apple chce do konca roka vo svojom mobilnom systéme nahradiť súčasnú aplikáciu Mapy, ktorej chod zabezpečuje práve Google, svojou vlastnou 3D technológiou. Otázka teda znie, či budú nové Google 3D mapy naozaj natívnou súčasťou systému iOS 6 alebo Google vytvorí samostatnú aplikáciu a Apple naozaj skončí s podporou Google máp vo svojich iOS zariadeniach. Náznaky toho, že Apple sa v tomto smere chystá osamostatniť sa vynárajú už od roku 2009, kedy technologický gigant začal s akvizíciami rôznych geografických spoločností. V spomínanom roku najprv odkúpil spoločnosť Placebase, v roku 2010 pokračoval firmou Poly9 a v minulom roku získal švédsku spoločnosť C3 Technologies.

Tagged with →  
Share →