Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počas tohto týždňa sme sa dozvedeli hneď niekoľko (síce zatiaľ neoverených, no celkom relevantných) informácií, ktoré sa týkajú inovovanej generácie MacBooku Pro. Dnes sa k nám dostáva informácia, ktorej autorom je analytik spoločnosti DisplaySearch, Richard Shim. Podľa jeho špekulácií by mohla ostať cena nových „Retina“ MacBookov Pro 2012 nezmenená. V posledných dňoch totiž viacerí odborníci začali uvažovať o možnej cene MacBookov s novým a teda aj drahším HiDPI displejom. Niektorí sa prikláňali k riešeniu formou zvýšenia koncovej ceny približne o 100 $, tí druhí zasa tvrdili, že vyššie náklady spojené s novými displejmi by mal na úkor zisku znášať výrobca – teda spoločnosť Apple.

Cena nových MacBookov Pro by sa nemala meniť

Úvaha pána Shima vychádza z poznania cien jednotlivých komponentov súčasnej generácie prenosných Macov. Kým nový 13″ HiDPI displej s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov vraj stojí 134 $, Apple nakupuje displej do súčasného 13″ MacBooku za 65 $ (rozdiel 69 $). V prípade 15-palcového modelu je rozdiel v cene nového a starého displeja 92 $. Rozdiel cien v prípade 17″ modelu analytik neuvádza, no ten pravdepodobne presiahne hranicu 100 $.

Pýtate sa, ako kalifornský výrobca dokáže udržať cenu nových modelov MacBooku Pro na úrovni terajšej generácie? Odpoveď je veľmi jednoduchá – zákazníkovi totiž ponúkne drahší a kvalitnejší displej s veľmi vysokým rozlíšením, no zároveň mu vezme optickú mechaniku SuperDrive. Podobný scenár sa odohral nedávno pri odstránení SuperDrive mechaniky z počítačov Mac mini, pri ktorých Apple týmto krokom dokázal znížiť predajnú cenu zariadenia o rovných 100 $.

V nových MacBookoch Pro sa údajne ráta aj s použitím SSD diskov, ktoré by mali byť tiež o niečo drahšie ako súčasné klasické 2,5″ HDD. Ako sa zdá, Apple tento problém vyriešil akvizíciou firmy Anobit, ktorá vyrába kvalitné SSD disky za výrazne nižšie ceny ako konkurencia.

Tagged with →  
Share →