Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Mobilný operačný systém iOS zaznamenal počas posledných rokov množstvo významných zmien. Keď bol v roku 2007 predstavený originálny iPhone, medzi najobľúbenejšie činnosti patrilo sledovanie YouTube videí a krátenie si času prostredníctvom niekoľkých hier, ktoré bežali v prostrední webových stránok. V tej dobe neexistovali ani aplikácie, ani multi-tasking, ani priečinky. Ak sa obzrieme späť, je fascinujúce, ako sa z jednoduchého dotykového operačného systému, ktorému chýbali mnohé dôležité funkcie v priebehu niekoľkých rokov stal kompaktný operačný systém s funkciami a nástrojmi, ktoré mnohí používatelia ani reálne nevyužijú.

Na zajtra (19. septembra 2012) je naplánované vydanie v poradí šiestej veľkej aktualizácie systému iOS. Poďme sa teda spolu pozrieť, ako sa za posledných niekoľko rokov zmenil najvyspelejší mobilný operačný systém od spoločnosti Apple.

iOS 1.0

iPhone OS

Pri predstavení originálneho iPhonu, Steve Jobs opísal jeho softvér, ako upravenú variantu systému OS X. V literatúre firmy Apple je prvá verzia systému uvedená jednoducho ako iPhone OS (zmena názvu na iOS sa udiala až o niekoľko rokov). Aj keď iOS 1.0 bol inovatívny v mnohých smeroch, je nutné spomenúť, že viac bolo tých funkcií, ktoré mu chýbali, ako tých ktorými disponoval. V čase svojho oficiálneho vydania, 29. júna 2007 systém ponúkal iba niekoľko jednoduchých aplikácií – Mail, iPod, Kalendár, Fotky, Hodinky, SMS, Safari, Poznámky, YouTube, Kalkulačku, Mapy, Nastavenia, Fotoaparát, Počasie, Akcie a Telefón. iOS 1.0 nedisponoval ani aplikáciou App Store, ani iTunes Store.

Steve Jobs vtedy vývojárom aplikácii tretích strán odkázal, aby radšej vyvíjali webové aplikácie, ktoré sa budú v systéme používať ako natívne. O niekoľko mesiacov však Apple zmenil názor a vytvoril prvú verziu iOS SDK, ktorá bola vydaná v marci 2008. Tá vydláždila cestu pre 500 000 iPhone aplikácií, ktoré dnes nájdeme v App Store.

iOS 2.0

iOS 2.0 App Store

Najväčšou novinkou systému iOS 2.0, ktorého finálna verzia sa objavila 8. júla 2008 bol nepochybne App Store. Používatelia mali odrazu prístup k tisíckam aplikácií od vývojárov tretích strán. Spolu s podporou v iTunes a prepracovaným schvaľovacím „ekosystémom“, získal iPhone v okamihu významný náskok pred svojou konkurenciou a medzi jeho používateľmi sa udomácnila fráza: „There’s an App for that.“ (Je na to aplikácia).

Ďalšími významnými novinkami v iOS 2.0 boli emailové push notifikácie a v súvislosti s pribúdajúcimi ikonami iOS aplikácií, Apple predstavil stránky pracovnej plochy. Medzi novinkami je potrebné tiež spomenúť možnosť otvárať dokumenty MS Office, pribudli ikonky v Kontaktoch, možnosť zachytiť fotografiu obrazovky, prehliadač Safari ponúkol možnosť uložiť prezerané fotografie do aplikácie Fotky, objavila sa rodičovská ochrana, možnosť vytvárať Genius playlisty a pribudla aj podpora emotikonov.

iOS 3.0

iOS 3.0

Aj keď neobsahoval žiadne ohromujúce nové funkcie, iOS 3.0 bol jednou z najväčších aktualizácií systému. Apple v systéme realizoval veľké množstvo menších vylepšení, ktorými už v tom čase disponovali konkurenčné mobilné platformy a preto boli veľmi vítané aj v systéme iOS.

Systém iOS 3.0 bol vydaný 17. júna 2009 a konečne priniesol napríklad funkcie vystrihnúť, kopírovať, vložiť. Významným spôsobom bola zlepšená presnosť GPS a Apple navyše pridal magnetický kompas, ktorý sa stal súčasťou aplikácie Mapy. Novinkou bola aj možnosť natáčania videa, ktorá sa po prvý krát objavila práve v iOS 3.0. Ako jediný však touto funkciou disponoval iPhone 3GS. Pribudla aj podpora MMS správ a aplikácia SMS bola premenovaná na Správy. Predstavená bola aj funkcia Find My iPhone, ktorá bola súčasťou služby MobileMe. iOS 3.0 priniesol aj Spotlight vyhľadávanie naprieč celým zariadením a možnosť zdieľania internetu s počítačom Mac.

iOS 3.2

iOS 3.2 iPad

Aj keď iOS 3.2 nebol plnohodnotným veľkým updateom systému, Apple prostredníctvom neho používateľom priniesol signifikantné vylepšenia. iOS 3.2 bol sprístupnený 3. apríla 2010 a po prvý krát sa objavil na iPade. Používateľom priniesol možnosť meniť si pozadie pracovnej plochy a používať ju na iPade v režime „landscape“. Dock aplikácií dokázal poňať šesticu ikon a pribudli aj nové gestá a podpora pre externé klávesnice.

iOS 4.0

iOS 4.0 Folders

V súvislosti s vydaním systému iOS 4.0 môžme kľudne hovoriť o začiatku obdobia „post-PC zariadení“. V poradí štvrtá veľká aktualizácia bola sprístupnená 17. júna 2010 a medzi jej najväčšie novinky určite patrila funkcia FaceTime – videohovor medzi používateľmi. Apple tiež predstavil aplikáciu iBooks, ktorá predstavovala prvú natívnu podporu eKníh na iOS zariadeniach.

Multitasking zas používateľom umožnil jednoducho prepínať medzi aplikáciami bez toho, aby v nich museli ukladať aktuálne rozpracované úlohy. Pre lepšiu organizáciu ikon na iZariadeniach, Apple predstavil Priečinky na pracovnej ploche. Menším úpravám sa nevyhol ani dock, ktorého vzhľad sa mal čo najviac podobať tomu na iPade. V aplikácií Fotoaparát sa objavila funkcia digitálneho zoomu. Vylepšená bola aj funkcia vyhľadávania Spotlight, ktorá okrem klasického vyhľadávania naprieč iZariadením, ponúkla výsledky vyhľadávania na webe, alebo vo Wikipedii. Novinkou bola aj aplikácia GameCenter.

iOS 5.0

iOS 5.0 Siri

V súvislosti s prebiehajúcou vojnou mobilných operačných systémov, vytiahol Apple v roku 2011 zbrane ťažkého kalibru. Vďaka tomu, že priniesol viac ako 200 noviniek, môžme iOS 5 považovať za najväčší update od vydania prvej verzie iOS.

Apple vypočul prosby používateľov a v piatej aktualizácii priniesol Centrum notifikácií. Ranou pre klasické SMS správy bolo predstavenie aplikácie iMessage. Fotografie sa dali upravovať priamo v aplikácii Fotoaparát. V aplikácii Safari pribudla funkcia „Pridať do zoznamu Na prečítanie“. Významnou novinkou bola aj Wi-Fi synchronizácia, prostredníctvom ktorej sa iOS zariadenia stali nezávislými od PC.

iOS 5 priniesol aj hlbšiu integráciou so sieťou Twitter a Apple predstavil aj niekoľko nových natívnych aplikácií – Pripomienky, prepracovaný Kalendár, Kiosk a Pohľadnice.

Prepracovaná bola aj verzia systému, určená pre používateľov iPadu. Apple pridal niekoľko multi-dotykových gest, pomocou ktorých používateľ jednoduchým spôsobom prepína medzi aplikáciami, opustí práve spustenú aplikáciu alebo navštívi sekcia naposledy spustených aplikácií. Kompletne prepracovaný bol aj dizajn Hudobného prehrávača.

iOS 6.0

iOS 6.0 Maps

Termín jeho sprístupnenia je určený na zajtra, 19. septembra 2012 a iOS 6 by mal priniesť na iZariadenia niekoľko zaujímavých noviniek. Apple sa rozhodol ukončiť spoluprácu s Googlom a vytvoril vlastnú aplikáciu Mapy, ktorá ponúkne klasickú turn-by-turn navigáciu či funkciu Flyover, pomocou ktorej si môžte pozrieť niektoré významné mestá v trojrozmernom zobrazení. Kompletne prepracované sú aj aplikácie App Store, iBookstore a iTunes Store. Pribudne aplikácia Passbook, prostredníctvom ktorej si používateľ bude môcť kupovať rôzne vstupenky, cestovné lístky, letenky či lístky do kina. Novinkou je aj hlbšia integrácia sociálnej siete Facebook. Funkcia FaceTime bude dostupná aj pri používaní mobilného internetu. Vylepšená ja aj aplikácia Telefón, ktorá ponúkne pozmenenú klávesnicu a možnosť odpovedať na prichádzajúci hovor textovou správou.

iOS 6 disponuje signifikantnými vylepšeniami pre nepočujúcich, slabozrakých a imobilných používateľov. Asistovaný prístup pomôže postihnutým študentom udržať pozornosť pomocou dotykových bodov v jednotlivých aplikáciách. Vylepšená Siri odpovie na otázky, týkajúce sa športových výsledkov alebo programu kín a divadiel.

Systém iOS 6 pobeží na iPhone 3GS*, iPhone 4*, iPhone 4S, iPhone 5, iPode touch 4G*, iPode touch 5G*, iPade 2* a na novom iPade.

* Na týchto zariadeniach nebudú dostupné všetky nové funkcie systému iOS 6.

Tagged with →  
Share →