Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Počas uplynulého víkendu sa v čínskom meste Taiyuan, v jednej z továrni spoločnosti Foxconn, odohrala hromadná bitka, do ktorej sa vraj zapojilo viac ako 2 000 zamestnancov. Šarvátka, ktorá prerástla do masovej vzbury a doteraz prebiehajúcich demonštrácií, sa údajne začala potom, ako jeden z ochrankárov udrel zamestnanca továrne. Podľa verzie agentúry Reuters išlo o vybavovanie si účtov medzi zamestnancami. Továreň, v ktorej pracuje viac ako 79 000 ľudí bude v súvislosti s vyšetrovaním celej udalosti, nasledujúcich niekoľko dní zatvorená. V nemocnici skončilo približne 40 zranených (webstránka MIC Gadget hovorí o podstatne vyššom počte) a podľa zatiaľ nepotvrdených informácií sa na mieste našlo až desať mŕtvych – vedenie spoločnosti Foxconn však túto informáciu popiera.

Pri potláčaní vzbury zasahovalo 5 000 policajtov, ktorí boli na miesto privolaní v nedeľu 23. septembra okolo 23 hodiny miestneho času. Nepokoje sa podarilo dostať pod kontrolu až okolo 3 hodiny ráno. Poškodená je údajne aj jedna z výrobných liniek, ktorá zabezpečovala výrobu zadnej (hliníkovej) časti nového iPhonu 5. Včerajšia hromadná bitka nie je prvou v tejto fabrike – v marci tohto roka sa tu odohrala podobná šarvátka a známe sú aj niektoré prípady samovrážd. Tamojší zamestnanci vraj častokrát pracujú viac, ako dovoľuje miestna legislatíva.

Vo fabrike v súčasnosti pôsobí aj štvorica zamestnancov firmy Apple, ktorá má na starosti dodržiavanie efektivity a kvality práce. Zatiaľ však nebolo potvrdené, či boli v čase nepokojov v továrni. Vedenie spoločnosti vraj konfiškovalo a vymazávalo svojim zamestnancom mobily, v snahe udržať celý incident pod kontrolou. Čínske vedenie sa tiež postaralo o vymazanie fotografií a videí z tamojšieho microblogu Sina Weibo.

Podľa najnovších informácií by mala byť prevádzka vo fabrike obnovená v utorok 25. septembra. Vedenie chce minimalizovať straty, ktoré by mohli nastať pri výrobe iPhonu 5. Ten sa tento piatok začne predávať v 22 nových krajinách (vrátane Slovenska a Českej republiky).

Share →