Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Spoločnosť DisplayMate Technologies, ktorá sa zaoberá testovaním displejov realizovala priame porovnanie kvality displejov dvoch vlajkových lodí v oblasti múdrych telefónov – 4″ Retina displej v iPhone 5 verzus 4,8″ OLED displej v Galaxy S III. Do „prestrelky“ bol zahrnutý aj Retina displej iPhonu 4, aby sa ukázalo, ako Apple pokročil v oblasti displejov za posledné dva roky.

Analýza pozostávala z niekoľkých čiastkových testov, vrátane testu úrovne odrazov, kontrastu a jasu, farieb a intenzity, pozorovacieho uhla, spotreby elektrickej energie a účinku na životnosť batérie.

Apple veľmi dobre porozumel tomu, akým významným faktorom môže byť kvalita displeja pre tých, ktorí uvažujú o aktualizácii svojho smartfónu.“, uviedol Dr. Raymond Soniera z firmy DisplayMate. „Vo všetkých meraniach (okrem zniženého jasu a pozorovacieho uhla) je kvalita Retina displeja iPhonu 5 na vyššej úrovni ako v prípade displeja v iPhone 4, v niektorých prípadoch sú rozdiely menšie, niekedy väčšie.“

V porovnaní s iPhonom 4 má displej iPhonu 5 o 52 % nižšiu úroveň odrazov, kontrast sa podarilo zvýšiť o 57 % a lepšia je aj presnosť farieb. Soniera tiež pripomína, že nový 4-palcový displej disponuje veľmi kvalitnou kalibráciou, no trpí nízkou gamma intenzitou – „aj keď gamma je na vyššej úrovni, ako v prípade väčšiny ostatných displejov na trhu, okrem displeja v novom iPade“.

DisplayMate iPhone 5 vs. Galaxy S III

Niekoľko najvýznamnejších vyjadrení spoločnosti DisplayMate ohľadom displeja v iPhone 5:

…ide o smartfón s najjasnejším displejom, aký sme doteraz testovali, má najnižšiu úroveň odrazov aký sme kedy merali, disponuje najvyšším stupňom kontrastu pri vysokej úrovni okolitého svetla zo všetkých mobilov, ktoré sme doteraz testovali, rozsah farieb a kvalita kalibrácie je porovnateľná iba s novým iPadom. Slabiny? Biely bod je stále zobrazovaný skôr ako modrý, ako na väčšine smartfónov a pri maximálnom kontraste má kratší zobrazovací čas v porovnaní s iPhonom 4, čo nie je prekvapujúce, keďže iPhone 5 disponuje väčším displejom a väčším rozsahom farieb pri takmer rovnakej kapacite batérie.

Pokiaľ ide o Samsung Galaxy S III, aj keď jeho PenTile displej obstál obdivuhodne a použitá OLED technológia je na výbornej úrovni, stále sa nemôže porovnávať s LCD technológiou, ktorá je použitá v iPhone 5.

DisplayMate iPhone 5 vs. Galaxy S III

Niekoľko najvýznamnejších vyjadrení spoločnosti DisplayMate ohľadom displeja v Galaxy S III:

Jas je v porovnaní s iPhonom 5 na polovičnej úrovni, aj v súvislosti s nízkym napájaním a nižšou energetickou efektivitou OLED a tiež pre obavy, týkajúce sa predčasného starnutia. Farebné spektrum je len o niečo väčšie, než štandardný farebný gamut, čo vedie ku skresleniu a prehnanej farebnosti, farebný rozsah je navyše deformovaný, keďže zelená farba je omnoho sýtejšia ako červená alebo modrá, v niektorých prípadoch má obraz zelený nádych. Samsung sa príliš neobťažoval, aby farebné spektrum opravil a skalibroval tak, aby bolo čo najbližšie k štandardným RGB normám, čoho výsledkom je krikľavý a farebne presýtený obraz. Celkový čas používania je nižší ako v prípade iPhonu 5, kvôli nižšej energetickej efektivite OLED technológie aj napriek tomu, že Galaxy S III má vyššiu kapacitu batérie a omnoho nižšiu úroveň jasu.

V celkovom hodnotení získal 4-palcový Retina displej iPhonu 5 známku „A“, 4,8-palcový displej v Galaxy S III bol ohodnotený na „B+“.

Tagged with →  
Share →