Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Niet pochýb o tom, že aplikácia Mapy v novom operačnom systéme iOS na seba púta v posledných dňoch najväčšiu pozornosť médií. Pre Apple predstavujú nové mapy určite jeden z najväčších problémov súčasnosti a ten sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyrieši zo dňa na deň. Podľa zistení jedného z kanadských programátorov, bude vyladenie iOS máp pre cupertínskych inžinierov, behom na dlhé trate, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov, možno rokov. O niečo pozitívnejšie informácie prinieslo v tejto súvislosti vývojárske štúdio Onavo. Podľa ich analýz sa pri používaní máp od firmy Apple spotrebuje výrazne menej dát, ako v prípade Google máp.

Spomínaný Kanaďan vytvoril v programe Xcode jednoduchý algoritmus, pomocou ktorého vyhľadal v novej aplikácií Mapy každé mesto v druhej najväčšej kanadskej provincii Ontário. Výsledok vyhľadávania bol hrozivý – viac ako 60 % z 2028 miest v danej provincii bolo umiestnených nesprávne alebo ich vyhľadávací algoritmus nenašiel vôbec. Správne vyhľadaných miest bolo iba 20 % a ďalších 19 % sa približovalo k správnemu výsledku. Internetom sa v tejto súvislosti šíria názory, podľa ktorých by možno Apple urobil lepšie, ak by pre svoje mapy získal fínsku Nokiu, ktorá sa síce v poslednom čase potýka s existenčnými problémami, no kvalita jej máp je v porovnaní s Applom na vyššej úrovni. Apple by v prípade akvizície zaplatil desatinu z hotovosti, ktorú má v súčasnej dobe k dispozícii. Všetky podobné úvahy sú samozrejme iba v rovine hypotéz.

iOS 6 Maps

Jednu z mála pozitívnych informácií (ak nie jedinú) prinieslo vývojárske štúdio Onavo. Tamojší vývojári podrobili aplikáciu Mapy v iOS 6 meraniam, pomocou ktorých zisťovali, koľko dát spotrebuje pri načítaní rovnakej oblasti ako v prípade máp od Googlu. Od začiatku bolo jasné, že vektory (Apple) budú v porovnaní s bitmapami (Google) dátovo omnoho menej náročné. Google mapy totiž musia pri každej úrovni priblíženia nanovo stiahnuť bitmapové dlaždice, zatiaľčo pri vektoroch, aplikácia danú oblasť iba prekreslí, bez nutnosti sťahovania ďalších dát. Výsledky meraní predčili očakávania, kým Google mapy spotrebovali pre meranú oblasť 1,3 MB dát, mapám od Applu na tú istú oblasť stačilo 271 kB – čo je o 80 % menej. Je však potrebné spomenúť, že Google používa bitmapové mapy iba vo webovej verzii a v iOS aplikácii. V systéme Android sa používajú vektorové mapy, ktoré sa načítavajú podstatne rýchlejšie a spotrebujú omnoho menej dát.

Tagged with →  
Share →