Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Microsoft nám dnes ponúkol letmý pohľad na úplne nový operačný systém Windows 8. Ukázal nám niekoľko veľmi zaujímavých funkcií z hľadiska výkonu a stability, ktoré určite stoja za zmienku. Apple je zatiaľ v čele závodu o najlepší operačný systém, no možno nastáva čas pozrieť sa aj na „nový operačný systém“. Pozrieme sa na niekoľko funkcií pripravovaného MS OS, ktoré môžu zmeniť celkový pohľad na prácu s počítačom.

Prihlasovacia a úvodná obrazovka

Jedna z najvýznamnejších nových funkcií je prepracovaná prihlasovacia obrazovka. Všetky operačné systémy majú prihlasovaciu obrazovku, na tom by nebolo nič neobvyklé. Microsoft však vytvoril dokonalú obrazovku, slúžiacu na prihlásenie užívateľov s kompletnou ponukou widgetov, ako je napríklad kalendár alebo aktuálny stav počasia, ktorá veľmi nápadne pripomína niektoré zaujímavé lock obrazovky z jailbreaknutých iZariadení.

Zaujímavý koncept, ktorý Microsoft ďalej ponúka, je úplne nové štartovacie menu, tiež známe ako domovská obrazovka. Vo svete, v ktorom sa tablety stávajú čoraz populárnejšie, užívatelia stále viac obľubujú zjednodušený interface, v ktorom môžu jednoducho vyhľadávať aplikácie alebo dokumenty. Na nasledujúcom videu si môžete pozrieť prácu s Windowsom 8 na tablete Samsung počas prezentácie operačného systému.

Ide o nový spôsob spúšťania aplikácií, možno trochu podobný Launchpadu na OS Lion. Microsoft si vzal niečo unikátne z jeho mobilnej platformy a zakomponoval to do klasického operačného systému. Ak máte skúsenosť s mobilným operačným systémom Windows Phone 7, potom budete tento interface poznať. Užívateľský interface veľmi prehľadne zobrazuje notifikácie a informácie, ktoré súvisia s určitou aplikáciou. Pretiahnutím ľubovoľného objektu, či už ide o aplikáciu alebo dokument môžete jednoducho meniť domovskú obrazovku. Domovská obrazovka má plnú podporu pre dotykové ovládanie, čo ju robí ideálnou pre užívateľov tabletov. Keďže aplikácie bežia v zobrazení na celú obrazovku, je Windows 8 takmer ideálny pre platformu tabletu a bude zaujímavé sledovať jeho ďalší vývoj.

Zvýšenie výkonu

Jedným z problémov operačného systému Windows 7 bol jeho nízky výkon na tabletoch alebo na low-end notebookoch. Systém bežal často veľmi pomaly, len s nízkym počtom spustených aplikácií. Windows 8 je pripravený odstrániť tento problém napríklad aj jeho super rýchlym štartom (o ktorom sme písali tu) alebo novým spôsobom optimalizácie pamäte a zlepšenou funkciou obnovy systému.

Zvýšenie výkonu je značné bez ohľadu aký operačný systém používate, no nejde o žiadnu revolúciou, či unikátnu zmenu.

Windows 8 Performance

App Store

Pokiaľ ide unikátne a revolučné funkcie, ktoré ste nemali možnosť vidieť na žiadnej platforme, takou je aj App Store. 🙂 No teraz vážne. App Store pre Windows 8 je navrhnutý veľmi pekne, ponúka veľa vizuálnych informácií, ako je napríklad dlaždicové usporiadanie na domovskej obrazovke. V súčasnej dobe nie je možné identifikovať, ako bude prebiehať samotný nákup, no ak to bude rovnako spoľahlivo ako na Mac App Store, tak užívatelia Windows budú veľmi spokojní.

Windows 8 App Store

Podpora dotykového ovládania

Funkcia, ktorú Microsoft pretláčal dopredu počas celej doby prezentácie Windows 8 bola plná podpora dotykového ovládania. Táto podpora zahŕňa nielen podporu dotyku prstov, ale bude podporovať aj dotyk perom pre tých, ktorí budú chcieť rukou napísať poznámky v aplikácii OneNote alebo dokonca v MS Paint.

Prepracované Windows aplikácie

V minulosti boli aplikácie navrhované tak, aby slúžili účelu a boli čo najúčinnejšie a najrýchlejšie, čo bolo mnohokrát na úkor ich vzhľadu. No v dnešnej modernej dobe plnej krásnych grafických užívateľských rozhraní sa trh úplne zmenil.

Microsoft po 20 rokoch významne aktualizoval Správcu úloh, ktorý má v súčasnej podobe krásny minimalistický dizajn určený pre bežného užívateľa, no dokáže sa zmeniť na výkonný monitorovací systém pre profesionálnych užívateľov.

Windows 8

Ovládací panel bol takisto kompletne prepracovaný a zjednodušený, s čistým užívateľským rozhraním, ktoré užívateľovi jasne popisuje všetky možnosti. Fotografia prepracovaného rozhrania je uvedená nižšie:

Windows 8 Control Panel

Nové funkcie vo vnútri operačného systému

Trvalo by veľmi dlho, ak by sme chceli popísať všetky menšie či väčšie vylepšenia, ktoré sú zakomponované v zdrojovom kóde pripravovaného operačného systému. Malé vylepšenia ako nový panel v Prieskumníkovi alebo podpora viac obrazovkovej tapety budú pre niektorých zaujímavé pre iných nie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o nových funkciách, neváhajte navštíviť stránku, kde Whitson Gordon uvádza podrobnejšie informácie týkajúce sa noviniek v operačnom systéme Windows 8.

Záver

Na záver môžme povedať, že Windows 8 vyzerá veľmi zaujímavo a má výrazný potenciál, s ktorým ako sa zdá môže ohroziť dlhodobo stabilný operačný systém Mac OS X. V súčasnej dobe o tom môžme iba polemizovať, no je veľmi zaujímavé aký výrazný pokrok Windows 8 zaznamenal a zaznamená počas jeho ďalšieho vývoja až po oficiálne vydanie. Bude viac zameraný na mobilné zariadenia, alebo na domáce stolové počítače? Podľa nášho názoru je momentálne Mac OS X ako aj mobilný iOS výrazne vpredu, no je zaujímavé sledovať ako sa im ostatní snažia pomaly šliapať na päty.

A čo vy? Čo si myslíte o pripravovanom Windows 8? Nainštalujete si ho, alebo ostanete verní Mac OS X? Svoje názory môžte vyjadriť prostredníctvom komentárov pod týmto článkom.

Tagged with →  
Share →