Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

App Store Find and CallLen niekoľko hodín po tom, ako na ňu upozornila bezpečnostná firma Kaspersky, bola v priebehu dnešného dňa z App Store odstránená ruská iOS aplikácia s názvom Find and Call. Apple túto informáciu potvrdil aj prostredníctvom americkej webovej stránky The Loop. Softvér bol odstránený kvôli neoprávnenému prístupu k používateľovmu zoznamu kontaktov.

Aplikáciu objavila firma Kaspersky a informovala o nej ako o Trójskom koňovi, ktorý bez súhlasu používateľa odosielal jeho kompletný zoznam kontaktov na vzdialený server. Ten následne odoslal všetkým kontaktom krátku textovú správu (spam) s odkazom, smerujúcim na download predmetnej aplikácie. Podľa bezpečnostnej firmy sa aplikácia s rovnakým názvom objavila aj v Android obchode Google Play. Spoločnosť Google, podobne ako Apple, aplikáciu po niekoľkých hodinách zo svojho online storu odstránila.

Podobné škodlivé aplikácie sú v online obchode App Store raritou, keďže spoločnosť Apple podrobuje každú jednu iOS aplikáciu pred jej zaradením do App Storu schvaľovaciemu procesu. V septembri 2010 dokonca v tejto súvislosti vydal bezpečnostnú príručku, v ktorej si vývojári môžu skontrolovať, či ich aplikácia spĺňa všetky podmienky pre zaradenie do App Store.

So škodlivým softvérom má omnoho bohatšie skúsenosti spoločnosť Google, ktorej online platforma Google Play v tejto súvislosti nedisponuje takmer žiadnou ochranou. Podľa jednej z bezpečnostných analýz, bol v Google Play počas posledných 4 mesiacov zaznamenaný 472-percentný nárast výskytu škodlivého softvéru. Vývojár si tu totiž môže jednoduchým spôsobom vytvoriť anonymné konto, za ktoré zaplatí iba vstupný poplatok 25 $. Po registrácií môže do Google Play pridávať svoje vlastné aplikácie.

Tagged with →  
Share →