Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Jednou z menej očakávaných noviniek, ktoré Apple predstavil počas včerajšej prezentácie, je kompletne prepracovaný multimediálny prehrávač iTunes 11. V tejto súvislosti však môžme s kľudným svedomím povedať, že práve iTunes 11 prináša narozdiel od ostatných predstavených produktov celkom revolučné zmeny. Okrem podpory nových zariadení ponúkne kompletne prepracované používateľské prostredie, ktorého cieľom je uľahčiť a zjednodušiť používanie celej aplikácie. Novinka bude dostupná v priebehu októbra a Apple medzitým sprístupnil verziu iTunes 10.7 (s pôvodným vzhľadom), ktorá používateľovi poskytne kompatibilitu s novými iZariadeniami.

iTunes 11

Hlavným cieľom nového vzhľadu je nechať vyniknúť samotný multimediálny obsah, na úkor ovládacích prvkov aplikácie. V sekcii Albumy napríklad stačí kliknúť na ktorýkoľvek z hudobných albumov a používateľ okamžite vidí jeho obsah, podobne ako v prípade priečinkov v iOS. V pozadí však stále ostávajú viditeľné ostatné albumy. Podobne fungujú aj ostatné sekcie. Apple zapracoval aj na ovládacích prvkoch prehrávača, ktoré po novom ponúknu viacero funkcií. Počas prehrávania bude možné preskakovať nielen medzi skladbami, ale aj medzi jednotlivými albumami či interpretmi.

iTunes 11

Aktualizácie sa dočkal aj tzv. MiniPlayer (Mini Prehrávač), minimalizovaná verzia iTunes, ktorá doteraz slúžila na jednoduchú navigáciu medzi skladbami. Po 10 rokoch sa ho Apple rozhodol inovovať a po novom zobrazuje obal albumu, pribudla aj možnosť vyhľadávania skladieb alebo zobrazenia zoznamu skladieb práve prehrávaného albumu.

Vylepšená bola aj funkcia Genius, ktorá používateľovi na základe jeho hudobnej zbierky, v iTunes Store odporučí interpretov s podobným žánrovým zameraním. Podľa Applu tak používateľ môže jednoduchým spôsobom nájsť skladbu, interpreta alebo album, na ktorý by inak vôbec nenatrafil.

iTunes 11 tiež ponúkne hlbšiu integráciu so službou iCloud. Pomocou nej bude mať používateľ všetky svoje skladby, aplikácie, filmy alebo knihy k dispozícii na všetkých Mac a iOS zariadeniach. Ak napríklad používateľ spustí prehrávanie filmu či skladby na svojom Macu, ostatné zariadenia napojené na iCloud mu ponúknu prehrávanie rovnakého filmu či skladby z toho istého miesta.

Na záver môžme konštatovať, že Apple sa v prípade aplikácie iTunes snaží opäť zjednotiť používateľské skúsenosti medzi jednotlivými svojimi zariadeniami. Používateľ by mal s aplikáciou pracovať intuitívne na všetkých svojich zariadeniach, bez rozdielu, či sa jedná o iPad, MacBook alebo iPhone. Pre tých, ktorí iTunes používajú každodenne, bude iTunes 11 narozdiel od ostatných „evolučných“ noviniek, naozaj revolučnou zmenou. Narozdiel od predošlích verzií aplikácie, sa Apple v prípade iTunes jedenástky konečne používateľovi snaží priniesť komfort a jednoduchosť pri jej používaní.

Tagged with →  
Share →