Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Medzi najvýznamnejšie a najviac sledované novinky na tohtoročnej výstave CES patrila určite Apple a Intel technológia Thunderbolt. Mnohé spoločnosti predstavili veľmi zaujímavé Thunderbolt produkty, ktoré by sa na trhu mohli objaviť v priebehu tohto roka. Prinášame vám niekoľko zariadení, využívajúcich technológiu Thunderbolt, ktoré určite stoja za vašu pozornosť.

GUS II External Thunderbolt GPU and Dock

Informácie o tom, že spoločnosť Village Tronic vyvíja externé zariadenie s názvom ViDock PCI Express GPU, ktoré spolupracuje s technológiou Thunderbolt sa na internete objavili už pred určitým časom. Firma svoj produkt s názvom GUS II External Thunderbolt GPU predstavila na tohtoročnej výstave CES. Zariadenie vám okrem pripojenia externej PCI-E grafickej karty poslúži aj ako Thunderbolt dock pre pripojenie ďalších Thunderbolt zariadení. Termín vydania ani cena tohto produktu zatiaľ zverejnené neboli.

MSI GUS II External Thunderbolt

Hitachi G-RAID with Thunderbolt

Firma Hitachi predstavila zbrusu nové Thunderbolt RAID zariadenie z produktovej línie G-Technology. Externý box G-RAID prezentovaný na výstave, ponúkal 8TB úložného priestoru a samozrejmosťou bolo pripojenie ďalších Thunderbolt zariadení. Firma bude ponúkať 4 TB, 6 TB a 8 TB verziu s cenou na úrovni 799 $, 999 $ a 1199 $. Tento externý Thunderbolt úložný priestor obsahuje dvojicu 3,5″, 7200-otáčkových diskov, ktoré dokážu k dátam pristupovať s rýchlosťou 300 MB/s. Termín vydania nebol upresnený, no očakáva sa v blízkej budúcnosti.

Hitachi G-RAID with Thunderbolt

Western Digital My Book Thunderbolt DUO

Výrobca pevných diskov Western Digital ponúkol na výstave na svoje Thunderbolt zariadenie, ktoré bolo už bolo firmou predstavené pred istým časom. My Book Thunderbolt DUO sa bude vyrábať v 4 a 6 TB verzii, v oboch prípadoch bude obsahovať dvojicu 3,5″ diskov. V benchmarkoch boli tomuto zariadeniu namerané rýchlosti prenosu v rozmedzí 250 – 280 MB/s, táto sa však v kombinácií oboch diskov môže zvýšiť až na 900 MB/s. Tento externý box bude pri svojom vydaní exkluzívne spolupracovať iba s Mac zariadeniami. Bližšie informácie, týkajúce sa týchto zariadení firma zverejní koncom januára tohto roka.

Western Digital My Book Thunderbolt DUO

Seagate Thunderbolt GoFlex Adapter

Firna Seagate predstavila GoFlex Thunderbolt Adapter, ktorý sprístupní Thunderbolt konektivitu pre už existujúce GoFlex prenosné a desktop disky. Reťazenie Thunderbolt zariadení bude možné iba pri desktop verzii. Adaptér pracuje s už existujúcou sériou externých diskov GoFlex Desk, rovnako ako s prenosnými diskami série GoFlex Pro. Cena by sa mala pohybovať na úrovni 99 $ pri prenosných diskoch a 189 $ pri desktop diskoch a v obchodoch by sa mohli objaviť už v prvom štvrťroku 2012.

Seagate Thunderbolt GoFlex Adapter

Belkin Thunderbolt Express Dock

Thunderbolt Express Dock sa na internete objavil už začiatkom tohto roka, no firma na výstave CES prišla s pozmeneným zúženým dizajnom tohto zariadenia a navyše pribudla možnosť HDMI pripojenia. Dock obsahuje 3 USB porty, Thunderbolt port pre reťazenie ďalších zariadení, Ethernet, 3,4 mm Audio konektor a Fireware konektor. Termín vydania je určený na september 2012 v cene 299 $.

Belkin Thunderbolt Express Dock

Elgato Thunderbolt SSD

Spoločnosť Elgato na výstave CES predstavila o niečo neobvyklejší produkt s podporou Thunderbolt. Jedná sa o externý SSD disk s prenosovou rýchlosťou až 300 MB/s, ktorý sa bude predávať už od februára vo verzii 120 GB (429,94 $) a 240 GB (699,95 $).

Elgato Thunderbolt SSD

OCZ LightFoot Thunderbolt External SSD

Výrobca OCZ predstavil taktiež externý Thunderbolt SSD disk s názvom LightFoot. Narozdiel od firmy Elgato však OCZ ponúkne 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB modely SSD diskov. Prístupová rýchlosť u týchto diskov vraj dosahuje hodnotu 750 MB/s. Termín vydania ani cenové relácie zverejnené neboli.

OCZ Thunderbolt SSD1

LaCie Thunderbolt eSATA Hub

LaCie Thunderbolt eSATA Hub

Nemôžme vynechať ani fanúšikov firmy populárneho výrobcu LaCie. Firma na výstave zverejnila svoj Thunderbolt eSATA hub, ktorý ponúka pripojenie dvojice eSATA jednotiek. Tiež obsahuje dvojicu Thunderbolt portov, pre pripojenie ďalších Thunderbolt zariadení. Dock vraj zvládne rýchlosť na hranici 6 GB/s. Očakávaný príchod na pulty obchodov je prvý štvrťrok 2012. Bližšie detaily výrobca neposkytol.

LaCie Thunderbolt eSATA Hub

IoSafe Rugged Portable Thunderbolt

Spoločnosť IoSafe, výrobca extrémne odolných diskov, predstavila Thunderbolt externý disk s názvom Rugged Portable Thunderbolt, ktorý vraj zvláda extrémne vysoké nárazové napätie. Popri extrémnej odolnosti proti nárazovému napätiu alebo bleskom, tento prenosný dock ponúkne dvojicu Thunderbolt portov, možné reťazenie ďalších zariadení a bude sa vyrábať v 500 GB verzii. Na trhu by sa mal objaviť v druhom štvrťroku tohto roka. Cena sa bude pohybovať na úrovni 500 $.

Aj keď sa na výstave objavilo mnoho zaujímavých Thunderbolt zariadení, väčšina z nich je súčasnej dobe cenovo nedostupnýchpre bežných užívateľov. Koncom tohto roka sa však očakáva príchod technológie Thunderbolt spolu s Ivy Bridge čipsetmi, po ktorom by sa cena mohla postupne stať dostupnou pre širšiu základňu používateľov.

IoSafe Rugged Portable Thunderbolt

V súčasnej dobe je technológia Thunderbolt vďaka svojej vysokej cene určená prevažne bohatým firmám a deťom z bohatých rodín.

Tagged with →  
Share →