Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

NTFS na OS X Mavericks

Windows využíva pre svoje pevné disky súborový systém NTFS. Systém OS X síce dokáže z týchto diskov čítať, horšie je to už so zápisom údajov, čo je zo strany Apple dosť nepríjemné opomenutie. Pokus o potiahnutie súboru smerom na NTFS disk má za následok zmenu kurzora na chybový znak. Našťastie aj v systéme OS X existuje bezplatná možnosť, ako zapisovanie na NTFS disky relatívne jednoducho „spojazdniť“ – budeš potrebovať niekoľko jednoduchých aplikácií a približne 10 minút svojho času.

Update 4.10.2015 – Postup už nie je funkčný v systéme OS X 10.11 El Capitan!

1. FUSE for OS X

Najprv si nainštaluj appku FUSE for OS X. Aj keď táto utilita samotná nedokáže zapisovať údaje do súborového systému NTFS, je potrebná ako „stavebný prvok“ pre každý ovládač v prostredí OS X, ktorý má čo dočinenia so súborovými systémami tretích strán (vrátane súborového systému v NTFS).

NTFS v OS X

Počas procesu inštalácie FUSE nezabudni zaškrtnúť voľbu „MacFUSE Compatibility Layer„. Túto funkciu totiž budeš potrebovať v nasledujúcom kroku, v ktorom nainštaluješ aplikáciu NTFS-3G. Tá už nebola určitý čas aktualizovaná, preto je potrebné pridať podporu „Compatiblity layer“.

2. NTFS-3G

Stiahni si a nainštaluj aplikáciu NTFS-3G, ktorá umožní zapisovanie údajov na NTFS disky. Inštalátor NTFS-3G ponúkne dve možnosti v súvislosti s ukladaním údajov do vyrovnávacej pamäte.

NTFS v OS X

No caching alebo UBLIO caching. Pre istotu zvoľ možnosť „No caching“. Toto nastavenie môžeš kedykoľvek zmeniť. Po dokončení inštalácie reštartuj počítač.

NTFS v OS X

3. fuse-wait

Po úspešnej inštalácii utility NTFS-3G a reštarte počítača, systém OS X Mavericks pravdepodobne zobrazí niekoľko chybových hlásení, týkajúcich sa pevných diskov. Technicky to znamená, že NTFS-3G funguje korektne. Zápis súborov na NTFS disky je plne aktívny.

NTFS v OS X

Pravdepodobne sa budeš chcieť ešte zbaviť spomínaných chybivých hlášok. V tejto súvislosti si nainštaluj patch „fuse_wait“ pre NTFS-3G. Tento maličký program zabezpečí odstránenie upozornení zo strany OS X Mavericks.

To je všetko. Odteraz budeš môcť bez problémov zapisovať údaje na akýkoľvek externý Windows disk s partíciou NTFS.

Tagged with →  
Share →