Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Prvé testy aplikácie pre iPhone, ktorá má detekovať melanóm, najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože, vykázali presnosť až 85 %. Je to výsledok porovnateľný s výsledkami dosiahnutými dermatologickými špecialistami a v porovnaní s výsledkami všeobecných lekárov je dokonca lepší.

iPhone detekcia rakoviny
Melanóm, obvykle spôsobený prílišným vystavovaním kože slnku, je príčinou až troch štvrtín úmrtí na rakovinu kože. Je veľmi nebezpečný, pretože sa šíri rýchlo, ak sa včas nezachytí, kedy je vysoká pravdepodobnosť úplného vyliečenia.

iPhone detekcia rakoviny

The DermoScreen app bola vyvinutá George Zouridakisom, profesorom strojárenskej technológie na Houstonskej univerzite. Dermoskop v hodnote 500 dolárov (ktorý je kombináciou zväčšujúcich šošoviek a svetla) sa pripevní na zadnú časť iPhonu, zatiaľčo kamera iPhonu zachytí podozrivé materské znamienko. Aplikácia potom analyzuje obrázok, aby zistila, či je znamienko náchylné na vznik rakoviny a to do niekoľkých sekúnd.

Aplikácia sa momentálne ešte testuje v Andersonovom centre pre rakovinu na University of Texas. Nádejame sa, že podobný prístup by mohol umožniť detekciu aj iných ochorení.

Tagged with →  
Share →