Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Slovenských iOS vývojárov je v súčasnej dobe ako šafranu, preto sme veľmi radi, ak sa objaví niekto ako Peter Považan, ktorý aj napriek tomu, že iba začína, svojim prístupom a úrovňou práce môže konkurovať ktorémukoľvek zo zahraničných programátorov. Podľa jeho slov sa v posledných rokoch venoval tvorbe webových stránok, no po získaní svojho prvého MacBooku sa jeho záujem obrátil na App Store a tvorbu iOS hier. Požiadal nás o recenziu svojej prvej iOS hry, ktorú vytvoril sám v priebehu približne troch týždňov a je určená pre majiteľov iPadu. Poďme sa teda na jeho prvý výtvor pozrieť zblízka.

Hneď prvým pozitívom pilotného projektu s názvom I am Doctor! je, že popri tradičnom stručnom popise v App Store, hra disponuje aj vlastnou webovou stránkou, na ktorej okrem základných informácií a jednoduchých animácií, nájdete aj kontakt na vývojára či niekoľko „screenshotov“, ktoré vám o samotnej hre čo-to napovedia.

I am Doctor! je „retina-ready“ titul, ktorého námetom je populárna spoločenská hra Operation (game) od Miltona Bradleyho. Hra je prioritne určená pre deti od predškolského veku, no zabavia sa s ňou aj staršie vekové kategórie. Úloha je veľmi jednoduchá, hráč musí v každom, z celkovo pätnástich kôl „operovať“ pacienta, pomocou jednoduchého operačného nástroja. Na operáciu je určený presný čas a tri pokusy v každom kole. Obtiažnosť operácie, ako aj čas, za ktorý ju treba realizovať sa mení každým kolom. K úspešnej operácii sú potrebné šikovné prsty, jednoduchá stratégia a samozrejme trpezlivosť. V podstate ide o snahu vyoperovať z tela pacienta jeden z „postihnutých“ orgánov, vybrať z pokazeného žalúdka dobrotu či nasmerovať injekciu na správne miesto bez toho, aby sa hráč dotkol ostatných častí tela. Koridor, cez ktorý je potrebné operáciu realizovať je čoraz zložitejší a s pribúdajúcou obtiažnosťou sa objavujú aj rôzne pohyblivé prekážky.

I am Doctor!

Tento „remake“ klasickej stolovej hry deťom okrem nenásilnej zábavy, tréningu jemnej motoriky a trpezlivosti, ponúka možnosť jednoduchou a hravou formou naučiť sa niečo zo základov anatómie ľudského tela. Celková hrateľnosť je na slušnej úrovni, aj vďaka dostatočným rozmerom displeja na iPade. Keďže ide o titul, ktorý je určený predovšetkým tým najmenším, hodnotiť jeho grafickú úroveň nemá príliš význam. Jednotlivé kolá sú znázornené čo najjednoduchšie a zrozumiteľne, aby zadanú úlohu pochopil každý. Hráča počas operovania sprevádza vcelku príjemný „podmaz“, ktorý sa dá vypnúť v sekcii nastavení, v ľavom hornom rohu obrazovky. Bonusom môže byť aj fakt, že titul je spracovaný v anglickom jazyku a teda hráč sa bez problémov naučí niekoľko základných výrazov v angličtine.

Ak by sme mali na záver povedať jeden z vlastných postrehov či drobných nedostatkov, možno by sme mohli spomenúť chýbajúci systém hodnotenia. Možno by bolo fajn po každom úspešnom kole hráča odmeniť určitým bodovým ziskom alebo hviezdami (ako v prípade populárnych Angry Birds) na základe rýchlosti prevedenia operácie alebo zostatku „životov“. Vzniknúť by mohla napríklad tabuľka s najvyšším počtom dosiahnutých bodov, čím by medzi hráčmi vznikla určitá forma súťaživosti.

Za zváženie stojí aj cena 79 centov. V App Store v dnešnej dobe nájdeme desiatky bezplatných hier, ktoré sú stupňom spracovania a svojim obsahom na podobnej úrovni, ako titul I am Doctor!. Samozrejme vieme, že vytvorenie vývojárskeho iOS účtu či prevádzka webovej stránky dnes stojí určité finančné prostriedky, no keďže Peter spomínal, že v súčasnej dobe pracuje na druhej, podľa jeho slov „o niekoľko tried lepšej hre“, možno by sa oplatilo prvotinu ako I am Doctor! hráčom ponúknuť bezplatne a finančne si prilepšiť až v prípade, keď budú mať naozaj za čo zaplatiť.

V globále však ide o vydarený a originálny projekt, určený najmä pre deti a ak Peter dodrží to, čo si predsavzal a jeho nasledujúce tituly budú o niekoľko tried lepšie, máme sa na čo tešiť. V každom prípade mu držíme palce a želáme mnoho úspechov.

I am Doctor! si môžte kúpiť za 0,79 € alebo navštívte túto vydarenú webovú stránku.
Tagged with →  
Share →