Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Profíkom z iFixit sa podarilo rozobrať nový Retina MacBook Pro iba niekoľko dní po jeho oficiálnom predstavení. Podľa ich zistení je tento nový Mac veľmi ťažko rozoberateľný a jeho neskoršia svojpomocná hardvérová aktualizácia je takmer nemožná. Väčšina jeho súčiastok je na svojom mieste nalisovaná, alebo prilepená, preto ich výmená nebude jednoduchá a Apple v tejto súvislosti napríklad zvýšil cenu, ktorú si opýta pri výmene batérie z pôvodných 129 $ na 199 $.

iFixit - Retina MacBook Pro - Display

 Retina displej je nalisovaný do hliníkovej vrchnej časti notebooku

iFixit sa po svojich prvotných zisteniach, pustil aj do demontáže samotného Retina displeja. Za všetko hovorí prvá veta, zverejnená na ich oficiálnom blogu – Nový Retina displej je inžinierskym zázrakom. Súčasťou konštrukcie je aj hliníková zadaná časť s logom nahryznutého jabĺčka, do ktorej sú nalisované jednotlivé vrstvy nového LCD. Apple použil zadnú hliníkovú časť ako rámček a predná strana LCD panela slúži ako ochranné sklo. Nový displej ponúka oproti svojim predchodcom päť-násobne väčší počet zobrazovacích bodov, no jeho hrúbka je menšia o necelý 1 milimeter. Keďže displej nedisponuje klasickým ochranným sklom, slnečný odraz v jeho prípade nepredstavuje vážnejší problém a podľa Applu sa ho podarilo redukovať až o 75 %. Nový spôsob montáže však podľa iFixit prináša aj jednu nevýhodu – v prípade akýchkoľvek problémov alebo poškodenia, je potrebné vymeniť kompletný vrchný diel spolu s hliníkovým obalom.

Podľa číselného označenia LP154WT1 je zrejmé, že o výrobu sa stará spoločnosť LG Philips (nepotvrdili sa fámy o nasadení nízko-energetickej IGZO technológie od Sharpu). Podsvietenie zabezpečuje 48 LED diód a o verné zobrazenie farebných odtieňov sa stará niekoľko vrstiev polarizačných filtrov. Kabeláž je integrovaná v závesoch LCD panela a je nemožné ju akokoľvek demontovať. Demontáž ďalej odhalila laserom gravírovaný interný číselný kód na spodnej časti displeja.

Share →