Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Dnešný príspevok síce nepatrí medzi tradičné Apple novinky, no predpokladám, že väčšina čitateľov ho privíta. K tomuto názoru ma vedie presvedčenie, že komunita Apple používateľov využíva webové aplikácie, sociálne siete a rôzne iné webové služby viac, ako ktokoľvek iný a to hlavne vďaka tomu, že jablčné produkty naozaj fungujú a je radosť s nimi surfovať na webe.

V súvislosti s enormne narastajúcou popularitou webových služieb a aplikácií, bežnému používateľovi dnes rýchlosťou svetla pribúdajú používateľské účty, loginy alebo rôzne odbery newslettrov. Či už sú to sociálne siete (Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, Instagram a mnoho ďalších), rôzne RSS čítačky (Feedly, Digg, Flipboard), cloudové služby (Box.net, Dropbox, iCloud, CloudApp a pod.), alebo služby pre dizajnérov, fotografov a umelcov (DeviantArt, 500px, Adobe, Flickr a iné), takmer každá služba si vyžaduje osobitný používateľský účet, v tom lepšom prípade je možné využiť účet niektorej z popredných sociálnych sietí (FB alebo Twitter). Niektoré služby iba testujeme, pretože je to trendy, alebo chceme vyskúšať akú funkcionalitu ponúkajú. Po niekoľkých mesiacoch môže nastať stav, že nám do našich emailových schránok chodí každý deň niekoľko zbytočných emailov zo služieb, ktoré už dávno nevyužívame alebo im už nevenujeme pozornosť.

justdelete.me

Možno práve preto, sa dvojica britských vysokoškolákov, Robb Lewis a Ed Poole rozhodla rozbehnúť zaujímavý projekt s výstižným názvom justdelete.me, ktorý má podľa môjho názoru veľký potenciál stať sa úspešným aj v budúcnosti. Webová stránka justdelete.me nie je ničím iným, ako rozsiahlym abecedne usporiadaným zoznamom priamych webových odkazov na odstránenie používateľských účtov najrôznejších webových služieb. Jednotlivé služby sú farebne odlíšené, v závislosti od obtiažnosti odstránenia identity. Zelená znamená veľmi jednoduchý proces, pri žltej farbe sú potrebné určite kroky navyše. Červená farba znamená, že účet nie je možné kompletne odstrániť, bez kontaktovania zákazníckej podpory. V prípade, že je služba zobrazená v čiernom rámčeku, používateľský účet nie je možné odstrániť vôbec.

Podľa slov dvojice vývojárov sa služba justdelete.me od svojho spustenia teší enormnému záujmu a zoznam odkazov sa bude rozširovať. Dostupné je dokonca už aj rozšírenie pre prehliadač Chrome. Tento jednoduchý plugin zobrazí v „omnibare“ prehliadača maličký bod, pomocou ktorého sa používateľ veľmi rýchlo dostane do sekcie odstraňovania služby, ktorú práve navštívil.

justdelete.me

Share →