Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Len málokto by predpokladal, že iPad (alebo akýkoľvek iný tablet) sa v priebehu niekoľkých rokov tak významne integruje do nášho života. Šikovná placka si našla cestu do našich postelí, obývačiek či obľúbených kaviarní. S tabletmi cestujeme, pracujeme a zabávame sa. Je len otázkou toho ktorého používateľa, čo presne od svojho zariadenia požaduje. V prípade iPadu niet pochýb o tom, že aj začínajúci používateľ má možnosť vybrať si z bezplatných alternatív a využiť tak svoje mobilné zariadenie presne na účel, kvôli ktorému si ho obstaral.

Prinášame vám rebríček 20 najlepších aplikácií (ide o subjektívny názor), ktoré sú určené výlučne pre veľkú obrazovku jablčnej placky a (nielen) začínajúceho používateľa nebudú stať ani cent. Rebríček obsahuje aplikácie, ktoré by mali uspokojiť najrôznejšie potreby – kreativitu, komunikáciu na sociálnych sieťach, zábavu a pod.

1) Flipboard

Častokrát sa stáva, že prehliadnete zaujímavý odkaz, správu či status na sociálnej sieti. Flipboard vám vďaka svojmu unikátnemu dizajnu zobrazí všetky príspevky blogov, novinky či statusy v podobe graficky prehľadne spracovaného magazínu. Aplikácia bez problémov zvládne synchronizáciu vašich sociálnych účtov, či RSS kanálov a to všetko zobrazí vo forme časopisu.

Flipboard

2) TeamViewer HD for Remote Control

S trochou šťastia vám bude pre uspokojenie všetkých požiadaviek stačiť iPad, no v momente ak budete nútení využiť program určený výlučne pre tradičné platformy Mac/Windows, možno vás napadne hláška: „Houston máme tu problém.“. Nezúfajte, aj pre iPad existuje niekoľko alternatív, pomocou ktorých sa budete môcť jednoducho dostať na obrazovku svojho stolového počítača alebo počítača vášho známeho, ktorý si nevie dať s niečim rady. TeamViewer HD for Remote Control je bezplatná aplikácia (pre nekomerčné účely), ktorá sa pomocou bezdrôtovej VNC technológie pripojí ku klasickému počítaču. Program zabezpečí, že na obrazovke svojho tabletu vidíte vzdialenú plochu svojho domácého/pracovného počítača a pomocou internetového pripojenia plnohodnotne vykonávate všetky úkony aj keď so svojím iPadom sedíte na druhej strane planéty.

TeamViewer HD

3) Penultimate

Samozrejme iPad už dávno nie je určený iba pre „konzumný“ spôsob používania. Dôkazom je napríklad Penultimate, pomocou ktorého si máte možnosť vytvoriť vlastné zápisníky plné nákresov, schém, pracovných/školských poznámok, diagramov či umeleckých diel. Navyše posledná verzia sa dokáže spojiť so službou Evernote a používateľ tak môže všetok svoj obsah jednoducho synchronizovať či zdieľať so známymi.

Penultimate

4) Chrome

Tradičný prehliadač Safari je určite dobrou voľbou, no pre tých, ktorí od svojho mobilného prehliadača požadujú o niečo lepšiu funkcionalitu, je tu Chrome. Google do poslednej verzie pridal vcelku zaujímavé funkcie, ktoré väčšinou využívame pri stolových počítačoch. Chrome už podobne ako Safari, ponúka synchronizáciu otvorených okien, obľúbených položiek a hesiel, ktoré má používateľ uložené v tradičnej stolovej verzii aplikácie. Chrome navyše ponúka unifikované vyhľadávacie pole „omnibox“, ktoré zatiaľ mobilnej verzii Safari chýba.

Chrome for iOS

5) Facebook

Oficiálna aplikácia Facebook, sa svojim používateľským rozhraním do určitej miery podobá webovej verzii, no používateľovi pri komunikácii, sledovaní svojich známych a zdieľaní noviniek, ponúka lepší komfort. Aplikácia zvládne okrem jednoduchých úloh, ako sú statusy či zdieľania aj zložitejšie funkcie. Priamo v aplikácií je možné vytvárať fotografie, ktoré sa dajú čiastočne upravovať (podobne ako v Instagrame) a zdieľať so svojimi známymi. Facebook ponúka aj funkciu „Check-In“, pomocou ktorej sa s priateľmi podelíte o svoju aktuálnu polohu.

Facebook for iPad

6) Wikipanion pre iPad

Pri prezeraní Wikipedia máte niekedy pocit, že máte schopnosť premiestniť sa v priestore a čase. Mnohokrát si ju prezeráte aj niekoľko desiatok minút a ani neviete ako ten čas rýchlo beží. Prečo si teda nevychutnať túto bezodnú studnicu poznania aj na vašom iPade. Wikipanion je bezplatná aplikácia, ktorá vám obsah Wikipedia prinesie priamo do vášho kresla pred vašim TV prijímačom. Zíde sa častokrát práve pri sledovaní televíznych relácií.

Wikipanion iPad

7) Jasmine – YouTube Client

Spolu s vydaním iOS 6 sa z mobilnej verzie systému vytratila aplikácia YouTube, ktorá bola štandardnou súčasťou iOS takmer od jeho vydania. Google síce vyvinul samostatnú iOS alternatívu, no pre mnohých sa medzičasom stala pri prezeraní YouTube videí jednotkou aplikácia Jasmine – YouTube Client. Jasmine ponúka veľmi prehľadné a intuitívne používateľské rozhranie, pomocou ktorého má používateľ pri surfovaní medzi videami možnosť vidieť ešte omnoho viac ako hľadá.

Jasmine - YouTube Viewer pre iPad

8) Google Earth

Chcete vidieť svet bez toho, aby ste opustili pohodlie svojho domova? Aplikácia Google Earth vám na iPade ponúkne nádherné zábery našej planéty. Či už plánujete trip alebo sa chcete iba kochať nádhernými scenériami, pomocou Google Earth a jednoduchých gest sa z vás stane svetobežník.

Googe Earth - iPad

9) Izik

Áno pre vyhľadávanie na webe môžte využiť Safari alebo Chrome, no prečo by ste nemohli použiť niečo čo bolo navrhnuté presne pre danosti iPadu. Izik vám výsledky vyhľadávania zoradí do prehľadných „skrolovateľných“ sekcii, pričom každý riadok obsahuje položky s titulkom, obrázkom a krátkym textom. Výsledky vyhľadávania je navyše možné organizovať podľa vlastnej potreby, takže veľmi jednoduchým spôsobom nájdete presne to, čo hľadáte.

Izik - iPad

10) iBooks

Veľký displej iPadu alebo iPadu mini je priam predurčený pre čítanie a Apple aplikácia iBooks je podľa nášho názoru v tomto prípade tou najlepšou alternatívou. V tejto súvislosti môžme spomenúť aj aplikáciu Kindle od firmy Amazon, no výhodou iBooks je možnosť nákupu knižných titulov priamo v prostredí aplikácie, iba prostredníctvom svojho Apple ID. Navyše používateľské rozhranie sa svojim vzhľadom a pocitom pri používaní najviac približuje klasickým papierovým náprotivkom.

iBooks pre iPad

11) Snapseed

Samozrejme iPad nemôžme pokladať za plnohodnotnú náhradu digitálneho fotoaparátu (výnimkou sú iba japonskí turisti), no veľký displej je opäť ideálny pre jednoduché úpravy a tuning fotografií. Fotografie z iných zariadení tu však stačí importovať a stiahnuť si aplikáciu Snapseed. Tá sa postará o najrôznejšie svetelné efekty, filtre, rámčeky, pomocou ktorých sa z vás za pár minút stanú „profesionálni“ fotografovia.

Snapseed - iPad

12) Twitter

Ak Twitter patrí medzi vaše obľúbené sociálne siete, aplikácie Twiiter pre iPad je vynikajúcim kompromisom medzi plnohodnotnou webovou verziou a relatívne chatrnou iPhone iOS aplikáciou. Pomocou tabletu tak máte možnosť komponovať tvíty, zdieľať fotografie alebo sledovať životne dôležité vlákno, v ktorom určite nechýba aj @MacWebsk.

Twitter pre iPad

13) Pocket (Formerly Read It Later)

Mnohokrát narazíte na článok, ktorého titulok vás zaujme, no v danej chvíli nemáte čas si ho prečítať. Pocket (Formerly Read It Later) je určený aj tým, ktorí si v rannom zhone nestihnú prečítať všetky nové príspevky svojho obľúbeného blogu. Nevadí, pre tieto prípady je tu bezplatná iPad aplikácia Pocket, pomocou ktorej si blogpost uložíte a prečítate si ho aj vtedy, ak práve nemáte prístup k internetu – Pocket vám ho uloží kompletne s fotografiami a bez zbytočných reklamných banerov. Mobilný prehliadač Safari ponúka podobnú funkciu, s názvom „Zoznam na prečítanie“.

Pocket - iPad

14) Find My iPhone

Nenechajte sa pomýliť názvom. Find My iPhone ponúka aj na iPade všetky funkcie ako na ktoromkoľvek iOS zariadení. Apple pomocou tejto utility umožní pomocou iOS gadgetu sledovať akékoľvek iné stratené iOS alebo Mac zariadenie. V systéme iOS 6 je dokonca k dispozícii tzv. „Lost Mode“, kedy máte na stratenom iZariadení okrem sledovania na mape, možnosť na iPade zobraziť vaše telefónne číslo alebo zabrániť prístup.

Find My iPhone pre iPad

15) The Guardian Eyewitness

V prípade rebríčka naj aplikácií nie je zvykom vybrať titul, ktorého jedinou úlohou je denne na obrazovke mobilného zariadenia zobraziť novú fotografiu. Našu pozornosť si však získala aplikácia The Guardian Eyewitness, ktorá v App Store existuje od roku 2010 a bola vydaná iba krátko potom, ako bol predstavený prvý iPad. Fotografie, ktoré vám táto jednoduchá appka prinesie, však budú určite patriť medzi tie, o ktoré sa budete chcieť podeliť so svojou rodinou alebo ich zdieľať medzi svojimi známymi.

The Guardian Eyewitness

16) Evernote

Ak svoj iPad využívate v škole alebo v práci a často si niekam potrebujete zaznamenať svoje myšlienky alebo čokoľvek iné, určite si stiahnite Evernote. Vynikajúca „cloudová“ služba neponúka iba jednoduché ukladanie pracovných či školských poznámok a myšlienok, k dispozícii je aj synchronizácia medzi akýmikoľvek zariadeniami, takže svoje poznámky hneď po príchode domov nájdete aj vo svojom stolovom počítači. Pre náročnejších používateľov existuje možnosť zakúpiť si pokročilejšie funkcie a synchronizáciu.

Evernote pre iPad

17) Dropbox

Pre tých, ktorí svoj iPad nechcú využívať iba pre ukladanie multimediálneho obsahu, je služba typu Dropbox vynikajúci spôsob, ako prenášať akékoľvek súbory „z“ resp. „do“ iPadu. Opäť „cloudová“ služba, ponúka pre iOS zariadenia veľmi užitočnú aplikáciu, pomocou ktorej budete môcť jednoduchým spôsobom prenášať akýkoľvek typ súborov (dokumenty, fotografie) medzi iPadom, iPhonom, Macom a ktorýmkoľvek iným zariadením (vrátane Androidu).

Dropbox pre iPad

18) Imo Messenger

V prípade, že často chatujete a využívate rôzne platformy, Imo Messenger je tou správnou voľbou pre iPad. Aplikácia zvláda takmer všetky súčasne protokoly vrátane, Facebooku, Skype, AIM, Google Talk, Steam a ďalšie. Navyše ponúka bezplatné VoIP telefonovanie a posielanie hlasových správ.

Imo Messenger - iPad

19) Pulse: Your News, Blog, Magazine and Social Reader

Mnohí z vás sa určite každodenne snažia „ostať v obraze“ a sledovať všetky dôležité webové portály. Pulse je aplikácia, pomocou ktorej už v súvislosti so svojimi záujmami nebudete nútení navštíviť desiatky webov. Svojim prehľadným používateľským rozhraním v niektorých prípadoch plne nahradí RSS čítačky. Jednotlivé príspevky je možné organizovať podľa vlastnej potreby – najnovšie, najčítanejšie a pod.

Pulse pre iPad

20) 500px

Fotografom a milovníkom kvalitnej fotografie ho netreba bližšie predstavovať. Tí, ktorí o serveri 500px počujú prvý krát, ide o svetovo najrozsiahlejšiu komunitu ľudí, ktorí na tomto mieste prezentujú svoju fotografickú tvrobu, propagajú svoje portfólia, vzájomne komunikujú a hodnotia. Aplikácia 500px pre iPad vám ponúkne desiatky minút prezerania nádherných fotografií najrôznejších žánrov. Jednotlivé fotografie si môžte ukladať medzi obľúbené, hodnotiť či zdieľať so svojimi známymi.

500px pre iPad

Chceme len pripomenúť, že uvedený zoznam je iba výsledkom subjektívneho názoru a nie je žiadnym oficiálnym rebríčkom. Ak na svojom iPade používate bezplatnú aplikáciu (okrem hier), ktorá nie je v zozname a je pre vás dôležitá, kľudne sa o svoje tipy podeľte v komentároch. Nabudúce si pre vás pripravíme rebríček TOP 20 bezplatných iPhone aplikácií.

Tagged with →  
Share →