Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V centrále firmy Facebook sa začiatkom uplynulého týždňa konala dlho očakávaná tlačová konferencia, na ktorej Mark Zuckerberg a jeho ľudia prezentovali smer, akým sa bude „bielo-modrá“ sociálna sieť v najbližšom čase uberať. Určite najvýznamnejšou informáciou mediálnej udalosti bolo predstavenie novej vyhľadávacej služby s názvom „Grafové vyhľadávanie“ (z ang. Graph Search).

Oficiálne informácie:

Grafové vyhľadávanie vám pomôže nájsť ľudí, miesta a veci – a preskúmať Facebook úplne novým spôsobom. Pomocou Grafového vyhľadávania môžete nájsť všetko, čo sa s vami zdieľa na Facebooku. Ostatní môžu nájsť veci, ktoré s nimi zdieľate, vrátane obsahu nastaveného ako verejný. To znamená, že rôzni ľudia vidia rozličné výsledky.

Môžete vyhľadávať ľudí podľa vecí, ktoré s vami zdieľali, vrátane ich záujmov a informácií v profile. Uvidíte výsledky pre priateľov, ktorí s vami zdieľali svoje mesto, ľudí s nastavením mesta na verejné a navrhované výsledky založené na informáciách zdieľaných s vami. Môžete hľadať fotky, ktoré ste pridali vy a vaši priatelia, prípadne tie, na ktorých je vaša menovka. Ostatní uvidia všetky fotky, ktoré môžu na Facebooku vidieť, vrátane fotiek skrytých z časovej osi. Objavte napríklad reštaurácie a hudbu prostredníctvom svojich priateľov a spojení.

Zástupcovia spoločnosti hneď na úvod prítomných novinárov ubezpečovali, že pri vývoji Grafového vyhľadávania bolo prioritou číslo jeden, zachovanie súkromia jednotlivých používateľov. Údajne až jedna desatina výpočtového výkonu novej vyhľadávacej technológie je určená iba na ochranu súkromia. Termín oficiálneho spustenia novinky zatiaľ upresnený nebol, no na území Spojených štátov si službu môže vyskúšať obmedzený počet používateľov. Ak sa chcete zapojiť do testovacieho programu, kliknite na tento odkaz. V nasledujúcom videu si môžte pozrieť, ako vyhľadávanie funguje v praxi.

Hneď na druhý deň po veľkej mediálnej udalosti sa v americkom App Store objavila aktualizovaná verzia iOS aplikácie Facebook Messenger. Americkí používatelia dostali darček v podobe hlasového VoIP telefonovania. Facebook túto novinku testoval najprv na území Kanady. Používatelia, ktorí majú na svojom iZariadení aplikáciu Facebook Messenger tak majú k dispozícii okrem hlasových správ, už aj bezplatné telefonovanie. V aplikácii sa v tejto súvislosti objavilo tlačidlo „Free Call“, ktoré sa nachádza v sekcii „Kontaktné informácie“ každého FB kontaktu. VoIP služba je však zatiaľ funkčná iba na území USA a Kanady a telefonovať sa dá iba používateľom aplikácie Facebook Messenger.

Facebook Messenger VoIP

Po oficiálnom spustení služby aj v ostatných krajinách vznikne jedna z najväčších VoIP sietí. Facebook v súčasnej dobe využíva viac ako jedna miliarda používateľov – mnohí z nich vlastnia smartfón, či tablet. Telefonovanie je na iOS zariadeniach funkčné pri využití Wi-Fi, 3G aj LTE pripojenia. Prví používatelia však hlásia pri telefonovaní relatívne vysokú spotrebu mobilných dát, je preto nutné dávať si pozor pri paušáloch s nižším predplateným objemom dát.

Share →