Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

NASA vyslala sondu Curiosity na planétu Mars koncom novembra 2011. Po niekoľko mesačnej ceste vesmírom sa sonde po prvý krát v histórii podarilo začiatkom augusta 2012 úspešne pristáť na červenej planéte. Mobilná sonda o veľkosti osobného automobilu už z Marsu poslala prvé farebné fotografie. Tie sa podarilo nasnímať vďaka úspešnému vysunutiu fotoaparátu, ktorý je umiestnený na robotickom ramene.

360 Panorama Curiosity on Mars

Fotograf Andrew Bodrov vytvoril zo zatiaľ dostupných záberov 360-stupňovú panorámu. Vďaka webstránke 360 Cities sa môžte poobzerať po planéte Mars aj pomocou vášho Macu či iOS zariadenia. Na iZariadeniach vďaka vstavanému gyroskopu táto špeciálne upravená fotografia reaguje na váš pohyb. Stačí, ak sa napríklad otočíte okolo svojej osi alebo sa pozriete smerom hore či dole. Okrem „celkom priateľsky“ vyzerajúceho povrchu Marsu, si budete môcť detailne obzrieť samotnú sondu Curiosity. Ak si budete chcieť niektorú časť snímky priblížiť, môžte využiť tradičné gesto dvoma prstami od seba alebo k sebe.


Curiosity rover: Martian solar day 2 in New Mexico

Mobilná sonda Curiosity má 6 kolies a je vybavená robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, dvoma videokamerami, vŕtačkou či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky.

Tagged with →  
Share →