Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Podľa najnovších informácií je zrejmé,  že Apple sa aj naďalej usiluje o akúsi fúziu svojich dvoch operačných systémov. Čoraz viac funkcií z mobilného systému iOS, máme možnosť vidieť v systéme OS X na počítačoch Mac. „iOS-fikácia“ sa zača vydaním OS X 10.7 Lion, kedy sa relatívne významným spôsobom zmenil vzhľad tradičných Mac aplikácií – pestrofarebné lišty a postranné panely vystriedali striedme odtiene sivej. V systéme OS X 10.8 Mountain Lion sa objavilo viacero funkcií, na ktoré sme boli zvyknutí iba pri iZariadeniach. Spomenúť môžme Centrum notifikácií, Game Center, AirPlay, Diktovanie, Pripomienky  a podobne.

Mac OS X

Americký portál 9TO5Mac dnes priniesol ďalší signál o čoraz väčšej prepojenosti oboch Apple platforiem. V prvých testovacích zostavách OS X 10.9 sa vraj objavila služba hlasovej asistentky Siri a tiež kritikou ovenčené mapy od firmy Apple. Zatiaľ nie je jasné, či sa Apple rozhodne rovnako, ako v prípade systému iOS a službu hlasovej asistentky prinesie iba na svoje najnovšie počítače Mac. Funkcia Diktovanie, ktorá využíva podobnú infraštruktúru a hardvérové zabezpečenie ako Siri, už funguje na Macoch, ktoré sú kompatibilné so systémom Mountain Lion.

Apple vraj navyše plánuje do novej verzie systému OS X  integrovať svoje kontroverzné Mapy vo forme „frameworku“, ktorý by mal byť určený pre vývojárov. Tí by mali byť schopní integrovať nové mapy do svojich budúcich Mac aplikácií. Popri tomto „MapKit frameworku“, je podľa prvých vývojárov pravdepodobné, že Apple sa chystá na Macoch predstaviť plnohodnotné Mapy podobne ako v prípade iOS zariadení. Táto informácia je však zatiaľ iba v rovine špekulácií.

Prvé indície o existencii systému OS X 10.9 sa objavili už začiatkom novembra. Viacero zahraničných webstránok zaregistrovalo na svojich serveroch prístupy od zariadení, na ktorých bežal OS X 10.9. Podľa IP adries sa jednalo o počítače, ktoré sa nachádzali na území Cupertina, ktoré je ako iste všetci vieme sídlom spoločnosti Apple.

Tagged with →  
Share →