Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Spoločnosť Apple vo štvrtok 16. februára po prvý krát oficiálne predstavila nový operačný systém OS X 10.8 Mountain Lion. Nový systém by mal byť dostupný pre všetkých Mac užívateľov už v máji tohto roka a priniesť by mal viac ako 100 nových funkcií. Podobne ako jeho predchodca, aj OS X 10.8 Mountain Lion pokračuje v trende zbližovania platforiem iOS a Mac OS X, keďže viacero nových funkcií je sem prenesených práve z mobilnej platformy. Ako ste si možno všimli, spoločnosť Apple nenápadne v oficiálnom názve nového systému vynecháva slovo „Mac“ – oficiálny názov systému je teda OS X 10.8 Mountain Lion. Poďme sa spolu pozrieť na jeho niekoľko najvýznamnejších nových funkcií.

iCloud

Keďže ide o prvú novú verziu operačného systému Mac OS X, od spustenia služby iCloud, tá bude v Mountain Lion integrovaná plnohodnotne. Už behom inštalácie bude systém od užívateľa vyžadovať prihlasovacie údaje k službe iCloud. Nový systém sa teda automaticky synchronizuje s údajmi uloženými v službe iCloud podobne, ako je to pri iPhonoch alebo iPadoch. Užívateľ tak bude mať hneď po inštalácií systému k dispozícii nastavenia svojich mailov, kalendárov, kontaktov a dokumentov. Podľa informácií zo zahraničných stránok by mala byť  v službe iCloud v novom systéme dostupná už aj „Dropbox“ funkcionalita synchronizácie dokumentov.

OS X 10.8 i Cloud

Messages

Aplikácia Messages prichádza na OS X 10.8 ako náhrada za dlhoročný Mac messenger iChat, no prináša ešte niečo navyše. Aplikácia prináša možnosť posielať neobmedzené množstvo správ, prostredníctvom iOS 5 služby iMessage a to aj medzi zariadeniami Mac a iOS. Odteraz bude Mac užívateľ môcť konverzovať so svojimi iOS známymi priamo z počítača Mac. Skúšobná verzia programu Messages ßeta je už v súčasnosti dostupná na stiahnutie.

Messages Beta

Pripomienky

Ďalšou iOS aplikáciou, ktorá sa objavila aj na „veľkom“ operačnom systéme, je aplikácia Pripomienky. Aplikácia je totožná s tou, ktorú užívatelia poznajú zo systému iOS 5. V OS X verzii pribudla integrácia so službou iCloud, takže pripomienky napísane v OS X si užívateľ automaticky nájde aj v mobilnej verzii aplikácie.

Reminders

Poznámky

Aplikácia Poznámky je naopak jednou z tých, ktorá bola portovaná zo systému iOS. Oproti mobilnej verzií bude užívateľovi poskytovať lepšie možnosti editácie poznámok, s možnosťou vkladania fotografií a rôznych príloh. Pomocou tlačidla Share bude následne možné poznámky jednoduchým spôsobom zdieľať so svojimi známymi. Aplikácia bude plne spolupracovať so službou iCloud, takže po editácii poznámky na vašom Macu, sa automaticky aktualizuje na vašom iPhone, iPade alebo iPode Touch.

Notes

Notifikačné centrum

Medzi najhorúcejšie novinky nového operačného systému určite patrí Notifikačné centrum, ktoré vyzerá rovnako ako na iOS zariadeniach a svoju ikonu bude mať v hlavnej lište napravo od ikony Spotlight. Užívateľ bude mať odteraz všetky dôležité upozornenia, ako napríklad nový email, pripomienka v kalendári alebo aktualizácia systému na jednom mieste. Notifikačný baner sa na obrazovke zobrazí iba na pár sekúnd, aby užívateľa nevyrušil pri jeho práci. Jednoduchým gestom (swipe left) si užívateľ následne vyvolá prehľadný zoznam všetkých upozornení.

Notifications

Share Sheets

Ďalšou novinkou je tlačidlo Share Sheets, pomocou ktorého bude užívateľ jednoduchým spôsobom zdieľať informácie. Tlačidlo Share Sheets bude dostupné vo viacerých natívnych OS X Mountain Lion aplikáciach. Informácie sa budú dať posielať napríklad pomocou aplikácií Mail alebo Messages. ShareSheets bude navyše fungovať aj s aplikáciami tretích strán, medzi ktoré bude patriť Twitter, Flickr alebo Vimeo.

OS X 10.8

Twitter

Sociálna sieť Twitter bude mať v operačnom systéme širokú podporu. Po jednoduchom nastavení prihlasovacích údajov sa budú dať Tvíty posielať z rôznych natívnych OS X aplikácií. Podporované budú napríklad Safari, iPhoto alebo Photo Booth. Upozornenia na nový tvít alebo retvít budú samozrejme zobrazené v notifikačnom centre.

Twitter

Game Center

Nový OS X 10.8 bude tiež obsahovať iOS službu Game center, ktorá hráčom poskytne plnohodnotné prepojenie oboch platforiem a teda iOS hráči budú môcť hrať hry proti hráčom na Mac OS X. Hráči si budú môcť prezerať svoju pozíciu v tabuľkách a svoje skóre a hernú výkonnosť porovnávať s hráčmi z celého sveta.

Game-Center

AirPlay Zrkadlenie

Pracovnú plochu Mac zariadenia bude možné pomocou Apple TV a funkcie AirPlay Zrkadlenie preniesť na akékoľvek prezentačné zriadenie. Odteraz bude jednoduché púšťať priateľom na veľkej obrazovke videá alebo fotky, prezentovať  projekt v škole alebo na konferencii.

Monthly Revenue

GateKeeper

Jednou z významných noviniek je aj aplikácia GateKeeper, ktorá je jedna z mála tých, ktoré neboli prevzaté z operačného systému iOS. Ide o utilitu, ktorá bude užívateľa chrániť pred inštaláciou škodlivého softvéru. Program bude užívateľovi poskytovať tri základné úrovne ochrany. Najnižšia úroveň – ľubovoľná aplikácia sa po stiahnutí z internetu bez otázok nainštaluje, stredná úroveň – utilita GateKeeper povolí iba inštaláciu aplikácie s Developer ID certifikátom alebo najvyššia úroveň ochrany – utilita GateKeeper povolí iba inštaláciu aplikácií, ktoré sú dostupné v Mac App Store.

Security and Privacy

Dashboard

Úpravou prešiel aj spôsob pridávania Widgetov v aplikácii Dashboard. Výber Widgetov sa v OS X 10.8 viac podobá prostrediu Launchpad známeho z OS X Lion, v ktorom má užívateľ na celej obrazovke zobrazené dostupné Widgety.

OS X 10.8 Dashboard

Podľa šéfa marketingu spoločnosti Apple, Philla Schillera, v poslednom období počítače Mac rastú rýchlejším tempom ako PC platforma a Developer verzia OS X 10.8 prichádza iba sedem mesiacov od vydania operačného systému OS X 10.7 Lion. Mac OS X chce preto v najbližšom období vo všeobecnosti udávať tempo rozvoja operačných systémov pre počítače.

Apple chce v novom systéme tiež klásť veľký dôraz na integráciu čínskeho jazyka a celkové zlepšenie práce s operačným systémom pre čínskych užívateľov.

Ak sa vám páči jemne pozmenené pozadie, použité v OS X 10.8 Mountain Lion, môžte si ho stiahnuť vo vysokom rozlíšení.

Tagged with →  
Share →