Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Uplynulý týždeň sa niesol v duchu najvýznamnejších noviniek z dielní Apple. iPhone už niekoľko rokov ťahá zisky jablčnej spoločnosti do astronomických výšok a teda predstavovanie nových modelov je vždy jednou z najvýznamnejších udalostí. V nasledujúcich niekoľkých riadkoch sa pokúsime zhrnúť, či sa očakávania fanúšikov naplnili a či Apple pomaly nestráca dych v oblasti technologických inovácií.

Po krátkej video upútavke s názvom Apple – Perspective sa na podiu objavil šéf spoločnosti Tim „suchár“ Cook, ktorý ale tentoraz celkom netradične namiesto nudných štatistík, prešiel po niekoľkých krátkych vetách o historickej významnosti budovy Flint Center, v ktorej sa event konal, rovno k veci. Prítomní v sále mali možnosť v krátkom spote po prvý krát vidieť iPhone 6 a jeho ladné krivky. Apple sa po 4 generáciach (iPhone 4 – iPhone 5s) opäť vracia k zaobleným bočným hranám a podobne ako v prípade iPadu Air zjednocuje dizajn svojich mobilných zariadení.

iPhone 6 & iPhone 6 Plus

Na pódiu sa objavil marketingový šéf Phil Schiller, ktorý potvrdil fámy posledných mesiacov. Nový iPhone opäť narástol a bude sa predávať v dvoch veľkostiach. V prípade iPhonu 6 bude mať uhlopriečka inovovaného Retina HD displeja veľkosť 4,7 palca (11,938 mm), rozlíšenie 1334 x 750 pixelov (hustota 326 ppi). iPhone 6 Plus ponúkne dokonca 5,5 palca (13,716 mm) a podobne ako konkurencia Full HD rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov (hustota 401 ppi). Nové displeje budú mať vyšší jas, reálnejšie zobrazenie čiernej a väčší pozorovací uhol. Apple sa snaží aj napriek väčším rozmerom zariadenia zachovať ovládateľnosť jednou rukou. V tejto súvislosti pribudne v nadchádzajúcej verzii systému iOS 8 tzv. Landscape mód a nové gestá pre pohodlné používanie mobilu jednou rukou.

iPhone 6 & iPhone 6 Plus

Zaoblené hrany po stranách a väčší displej nie sú jedinou zmenou v dizajne. Zmenou prešli aj tlačídlá, ktoré sú po novom podlhovasté a tlačidlo On/Off/Sleep sa (opäť ako u konkurencie) premiestnilo z vrchnej časti, na pravú stranu mobilného telefónu. Apple naďalej pokračuje v „stláčaní“ hrúbky smartfónu, ktorá sa tentoraz znížila z pôvodných 7,6 mm (iPhone 5/5s), na 6,9 mm v prípade iPhonu 6 a 7,1 mm v prípade iPhonu 6 Plus. iPhone 6 bude mať teda rozmery 138,1 x 67 x 6,9 mm (váha 129 gramov/iPhone 5s 112 gramov) a iPhone 6 Plus 158,1 x 77,8 x 7,1 mm (váha 172 gramov).

iPhone 6 Retina HD Display

O zvýšený výkon sa oboch prípadoch postará v poradí druhá plnohodnotne 64-bitová výpočtová jednotka A8, ktorá okrem nižšej spotreby a menších rozmerov, prinesie podľa pána Schillera 25-percentný nárast výpočtovej rýchlosti a dokonca 50-percentný nárast grafického výkonu. Pomôcť by jej k tomu malo 2 miliardy tranzistorov, čo prestavuje 100% nárast oproti SoC jednotke A7. Jednotka A8 je vyrábaná novou 20 nm technológiou, čo má za následok 13% zmenšenie rozmerov samotného čipu aj napriek zvýšenému počtu tranzistorov. iPhone 6 tak ponúkne 50-násobne vyšší výpočtový výkon ako originálny iPhone a v oblasti grafiky je tento nárast dokonca 84-násobný. Inžinieri spolu s novou jednotkou A8 prinášajú druhú generáciu pohybového koprocesora M8, ktorý podobne ako jeho predchodca pracuje s údajmi pohybových čidiel (gyroskop, kompas a akcelerometer). M8-čka bude po novom merať navyše vzdialenosť a vďaka integrovanému barometru, aj eleváciu vášho pohybu. Všetky údaje budú v iOS 8 prehľadne spracovávané v novej aplikácii Health. Ak ide o batériu, Apple deklaruje u oboch nových modeloch výdrž minimálne na úrovni iPhone 5s a v niektorých oblastiach využitia bude výdrž ešte o čosi vyššia.

iPhone 6 Battery

O bezdrôtový prenos sa postará vylepšený Wi-Fi čip a LTE čip, ktorý zvládne 20 LTE štandardov. V tejto súvislosti Apple predstavil nové služby Voice over LTE (zatiaľ iba na území USA) a Wi-Fi calling, teda bezplatné telefonovanie medzi používateľmi iPhonu prostredníctvom bezdrôtovej siete (podobne ako v prípade bezplatných správ iMessages). Kým používateľ bude v dosahu Wi-Fi, hovor bude bezplatný, no ak napríklad odíde z práce alebo z domu, práve prebiehajúci hovor sa automaticky preklopí a bude pokračovať prostredníctvom siete mobilného operátora (túto službu bude zatiaľ poskytovať iba americký mobilný operátor T-Mobile & a britský operátor EE). Apple do nových modelov konečne zakomponoval aj NFC čipy pre „blízku“ bezdrôtovú komunikáciu (o nej však neskôr).

iPhone 6 Kamera

Inovácie sa dočkala aj optika nového iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Rozlíšenie celkom nového senzoru ostalo na úrovni 8MP, pri tmavších scénach mu bude pomáhať ledkový blesk True Tone. Vďaka novému čipu a 5-dielnej optike bude fotoaparát rýchlejšie ostriť, fotografie by mali byť farebnejšie, s nižšou úrovňou šumu. iPhone 6 Plus ponúkne navyše okrem digitálnej stabilizácie obrazu aj optickú stabilizáciu. Optika v iPhone 6 Plus bude spolupracovať s gyroskopom, čoho výsledkom by mali byť ešte ostrejšie zábery napríklad aj v zhoršených svetelných podmienkach, kedy sa vyžaduje dlhšia doba osvetu. iSight zadná kamera zvládne natáčať Full HD 1080p video pri frekvencii 60 záberov za sekundu. Spomalené Slo-mo video bude mať dokonca frekvenciu 240 fps (oproti pôvodným 120 fps pri iPhone 5s). Predná FaceTime HD kamera bude disponovať zbrusu novým senzorom, a ponúkne f/2.2 clonu, vďaka ktorej spracuje až o 81% viac svetla. FaceTime zvládne HDR fotky a videá.

Obidva modely sa budú predávať v troch farebných prevedeniach – strieborná, kozmicky sivá a zlatá. Začiatok predaja je v prvej vlne krajín (USA, Kanada, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Austrália, Hong-Kong, Singapur a Japonsko) naplánovaný na 19. september 2014, s možnosťou predobjednania od 12. septembra 2014. V ďalších 115 krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky budú nové iPhony dostupné do konca tohto roka. Predávať sa budú s kapacitou 16 GB, 64 GB a 128 GB a predinštalovaným systémom iOS 8, ktorý bude pre všetky ostatné podporované iZariadenia dostupný od 17. septembra 2014.

 Pay

Apple spolu s novými smartfónmi predstavil úplne novú službu, ktorú nazval jednoducho Apple Pay. Službu prítomným návštevníkom predstavil šéf internetového softvéru a služieb, Edy Cue. V podstate ide o bezkontaktné platby, realizované prostredníctvom smartfónu a technológie NFC. Služba Apple Pay by mala nahradiť bankové karty, ktoré boli na trh uvedené pred päťdesiatimi rokmi. Apple chce touto službou zrýchliť a zabezpečiť celý proces bezhotovostných platieb. O rýchlosť sa postará spomínaná technológia NFC (Near Field Communication) a o bezpečnosť  služba snímania odtlačkov prstov Touch ID. Používateľ bude môcť zaplatiť svojim iPhonom 6 zatiaľ iba vo vybraných obchodných reťazcoch na území USA.

Apple Pay

Všetky informácie o platobných kartách budú uložené v aplikácii Passbook, pomocou ktorej bude používateľ spravovať a prideľovať im „práva“ platieb. Načítanie novej kreditnej karty bude jednoduché iba pomocou kamery iSight. Aplikácia kartu rozpozná, uloží a opýta sa na oblasť jej využitia (nákupy, dovolenky a pod.). Kreditné karty nebude nutné nosiť so sebou a v prípade straty alebo odcudzenia iZariadenia bude opäť jednoduché platby na diaľku zablokovať prostredníctvom služby Find My iPhone. Odpadne nutnosť zablokovať samotnú bankovú kartu.

 Watch

V prípade najnovšieho prírastku do rodiny Apple produktov Tim Cook použil legendárnu vetu „One more thing…“, po ktorej nasledovalo krátke intro. Prítomní diváci spolu s celým svetom (alebo aspoň tými, ktorým fungoval live-stream), mali možnosť po prvý krát vidieť mýtmi opradené hodinky s logom nahryznutého jabĺčka – Apple Watch. Keďže konkurencia ponúka podobné produkty už vyše roka, Apple čaká v tomto smere veľmi ťažká úloha. Je totiž otázne, či Apple fanúšikom bude stačiť výborný „ekosystém“ a prepojenosť iOS produktov. Inžinieri preto vsadili okrem samotného „user experience“ aj na dizajn a na pulty predajní príde začiatkom nadchádzajúceho roka hneď trojica odlišných prevedení –  Watch,  Watch Sport a  Watch Edition. Každá z verzií sa bude vyrábať v dvoch veľkostiach a mala by osloviť odlišného zákazníka a uspokojiť jeho individuálne potreby. Používateľ bude mať navyše možnosť jednoduchej výmeny náramku, čím vznikne široká škála vzhľadov.

Apple Watch

Čo sa týka užívateľského rozhrania, Apple Watch ponúknu okrem špeciálneho dotykového Retina displeja aj tzv. Digital Crown – koliesko ktoré poznáme z bežných analógových hodiniek, no prispôsobené pre potreby inteligentných hodiniek. Keďže gestá na tak malom displeji by boli v niektorých prípadoch kontraproduktívne a znižovali by zážitok z používania, Digital Crown na seba preberá niekoľko funkcionalít ako napríklad skrolovanie, zoomovanie, reguláciu hlasitosti, či návrat do základnej ponuky. Ikony sú tu usporiadané po vzore solárnej sústavy a majiteľ bude môcť využívať okrem aplikácií známých zo systému iOS, aj novú funkciu odosielania rýchlych správ medzi používateľmi Apple Watch. Kontakty sa aktivujú spodným tlačidlom a správa bude môcť obsahovať kresbu, animovaných emitokonov, či dokonca tlkot srdca. Dotykový Retina displej bol navrhnutý tak, aby rozpoznával tlak. Používateľ tak bude mať k dispozícii rôzne funkcie v závislosti na spôsobe a sile dotykov. Samozrejmosťou je tiež diktovanie a v spojení s iPhonom aj kompatibilita so službou Siri. Funkcionalita sa bude postupne rozrastať, keďže hodinky budú podporovať aj aplikácie tretích strán.

Hodinky Apple Watch bude poháňať čip S1 a displej bude chránený zakriveným zafírovým sklíčkom. Na spodnej strane bude štvorica zafírom chránených senzorov, ktoré budú pomocou infračerveného svetla a fotosenzorov snímať tep srdca. Integrovaný gyroskop a akcelorometer zasa v spojení s iPhonom poskytne komplexné informácie o dennej aktivite. Výdrž batérie je pre mnohých sklamaním – hodinky vydržia na jedno nabitie iba jeden pracovný deň. Nabíjanie bude zabezpečené novým indukčným magnetickým konektorom, ktorý sa bude prikladať na spodnú stranu hodiniek. Presnosť hodiniek bude na úrovni ± 50 ms. Apple Watch budú samozrejme spolupracovať s iPhonom 6 a iPhonom 6 Plus, využijú ich však aj majitelia iPhonu 5, 5s a 5c.  Na trh by mali byť uvedené začiatkom roka 2015 a ich cena sa bude v USA pohybovať na úrovni 350 $. Dostupnosť na Slovensku zatiaľ známa nie je.

Na záver si môžte pozrieť prvé videá, predstavujúce iPhone 6 a hodinky Apple Watch, celú prezentáciu si môžte pozrieť na oficiálnych stránkach firmy Apple.

Share →