Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Kodak dnes informoval o predaji portfólia patentov, ktoré sa týkajú zachytávania a zdieľania digitálnych fotografií. Patenty získali v dražobnom konaní dve konzorcia, na čele ktorých stoja firmy Apple a Google. Kodak získa za odpredaj vyše tisícky svojich patentov od oboch združení približne 525 miliónov amerických dolárov. Predaj patentov súvisí s nelichotivou finančnou situáciou niekdajšieho lídra v oblasti spotrebného fotografického materiálu.

Kodakchrome

Licenciu na používanie spomínaných patentov získa rovný tucet technologických spoločnosti, ktoré sú združené v dvoch konzorciách – Intellectual Ventures Management LLC a RPX Corporation. K technológiám firmy Kodak sa okrem Applu a Googlu dostanú firmy Samsung, Facebook, Amazon, Microsoft, HTC, Huawei, LG, Fujifilm, RIM a Shutterfly. Pôvodné odhady hovorili o cene 2,6 miliardy dolárov, Kodak však môže byť spokojný, pretože za svoje patenty dostal dvojnásobok vyvolávacej ceny.

Podľa slov jej hovorcu, spoločnosť stále disponuje približne 9600 patentmi. Kodak v súvislosti s dnešným predajom odstupuje od všetkých súdnych sporov, ktoré vedie proti spoločnostiam patriacich do oboch konzorcií. Pre zaujímavosť firma Kodak bola založená pred 132 rokmi. Kvôli finančným problémom a zníženým výnosom z predaja klasického fotografického materiálu, spoločnosť prepustila od roku 2003 celkovo 47 tisíc zamestnancov (v tomto roku tu prišlo o prácu 4000 ľudí). Na záchranu pred bankrotom v tomto roku vynaložili 4,3 miliardy dolárov.

Tagged with →  
Share →