Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Facebook Home, grafická používateľská nadstavba systému Android bola predstavená šéfom spoločnosti Facebook, Markom Zuckerbergom na tlačovej konferencii koncom uplynulého pracovného týždňa. CEO najväčšej sociálnej siete, počas mediálnej udalosti niekoľko krát zdôraznil, že celý projekt bol realizovaný aj vďaka otvorenosti systému Android. Zuckerberg tiež uviedol, že ich snahou bolo vytvoriť mobilnú platformu, ktorá nebude orientovaná na aplikácie, ako všetky súčasné mobilné systémy. Primárnym cieľom projektu Facebook Home je orientácia na človeka a jeho priateľov.

Facebook Home bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou HTC a predstavený bol na smartfóne strednej triedy HTC First. Facebook to s taiwanským výrobcom mobilných zariadení neskúša po prvý krát. V minulosti obe spoločnosti spolupracovali na smartfóne ChaCha s hardvérovou klávesnicou a samostatným tlačidlom Facebook. Telefón s modrým tlačidlom, na ktorom bolo biele písmeno f však nezaznamenal žiadny masový úspech.

HTC First je už o niečom inom. Sociálna sieť je integrovaná v celom systéme. Už pri odomknutí obrazovky sa na displeji zobrazujú fotografie a statusy priateľov. Ovládanie je intuitívne – pre listovanie news feedom stačí prstom klasicky listovať po obrazovke, dvojklik znamená like. Na úvodnej obrazovke sa navyše nachádzajú správy a elektronická pošta. Aj v tomto prípade je možné niekoľkými rýchlymi dotykmi poslať odpoveď.

Hlavné tlačidlo Home v tvare kruhovej profilovej fotografie používateľa, slúži na jednoduchú navigáciu naprieč nadstavbou Facebook Home. Jeho pomocou sa používateľ dostane k naposledy spustenej aplikácii, tiež si môže jednoducho spustiť Messenger, či sa dostať ku všetkým aplikáciam v mobilnom zariadení.

Novinkou je služba Chat Heads, čo sú vlastne klasické Facebook správy, ktoré bežia na pozadí systému a pri aktívnej komunikácii s priateľmi sa ich malá kruhová profilová fotka zobrazí na okraji displeja. Nie je teda potrebné spúštať aplikáciu Facebook, stačí kliknúť na fotografii a komunikovať. Táto služba funguje pri akejkoľvek Android aplikácii, ktorú nie je potrebné počas chatovania minimalizovať.

HTC First Facebook Home

Vôbec prvým smartfónom, ktorý bude nadstavbou Facebook Home vybavený už od výroby bude spomínaný HTC First. Telefón disponuje 4,3-palcovým HD displejom, o plynulý chod systému sa postará 2-jadrový procesor Snapdragon a 1 GB operačnej pamäte. Kapacita úložného priestoru je 16 GB a na zadnej strane smartfónu nechýba 5 Mpx fotoaparát. Telefón ponúkne aj LTE a Bluetooth pripojenie. Batéria má kapacitu 2000 mAh. Oficiálny začiatok predaja je naplánovaný v najbližších dňoch. Cena zatiaľ zverejnená nebola.

Nadstavba Facebook Home sa v Google Play Store objaví 12. apríla a pre majiteľov vybraných smartfónov bude dostupná bezplatne. Medzi vyvolených sa dostali Samsung Galaxy S III, Galaxy S IV, Galaxy Note 2, HTC One a HTC One X+. Podpora ďalších telefónov so systémom Android je otázna. Zuckerberg však prisľúbil, že novinka bude aktualizovaná minimálne raz za mesiac.

Na otázku ohľadom možnej integrácie so systémom iOS, Zuckerberg síce nepovedal nie, no opäť vyzdvihol otvorenosť systému Android. Podľa jeho slov vďaka tomu nemuseli vývojári Facebook Home vôbec kontaktovať spoločnosť Google. V prípade iOS by však bola situácia úplne iná. Facebook by musel úzko spolupracovať so spoločnosťou Apple. Mark však doplnil, že Facebook a Apple majú veľmi dobré vzťahy a v budúcnosti nie je  nič vylúčené.

HTC First

Displej 4,3-palcový, 1280 x 720, 341 ppi, Gorilla Glass
Rozmery 126 x 65 x 8,9 mm
Hmotnosť (s batériou) 124 g
Použité materiály plast
Operačný systém Android 4.1 Jelly Bean s nadstavbou Facebook Home
Procesor dvojjadrový, 1000 MHz Qualcomm Snapdragon
Pamäť RAM 1024 MB
Storage 16 GB, bez slotu na pamäťovú kartu microSD
Zadná kamera 5 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa, f/2.0
Predná kamera 1,6 Mpix
Konektivita WiFi b/g/n, 3G/HSPA, LTE, Bluetooth 4.0 s A2DP, NFC, micro USB 2.0, A-GPS, micro SIM
Batéria 2 000 mAh, nevymeniteľná
Špecifická vlastnosť prvý smartfón s nadstavbou Facebook Home
Dostupnosť a cena apríl 2013, –

 

Tagged with →  
Share →