Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

4. jún 2012

iOS 6: Facebook, Do Not Disturb, iCloud Tabs, Mail VIP, nové Mapy, alebo Siri na iPade?

Už o niekoľko dní by mal byť na konferencii WWDC 2012 predstavený veľký update operačného systému OS X 10.8 Mountain Lion. Ten by podľa doposiaľ zverejnených vývojárskych verzií mohol obsahovať niektoré funkcie, ktoré sú doteraz známe iba z prostredia systému iOS. Apple však v druhej polovici tohto roka plánuje vydať aj šiestu verziu mobilného operačného systému iOS, ktorá by naopak mohla priniesť niekoľko funkcií aj zo systému Mountain Lion na iZariadenia.

iOS 6 - iCloud Tabs

Funkcia iCloud Tabs sa možno objaví aj v iOS 6

Prvou z nich je tzv. iCloud Tabs – nová funkcia (objavila sa aj v OS X Mountain Lion Developer Preview), ktorá iCloud používateľovi umožní vidieť na všetkých svojich iOS alebo Mac zariadeniach posledne otvorené podstránky (Tabs) v prehliadači Safari. V mobilnej aj štandardnej verzii aplikácie Safari by malo pribudnúť tlačidlo iCloud Tabs, po aktivácii ktorého sa zoznam otvorených Safari tabov synchronizuje a objaví naprieč všetkými iOS a Mac zariadeniami s rovnakým účtom Apple ID.

iOS 6 - Mail VIP

Druhou zaujímavou funkciou, ktorú majú možnosť vývojári testovať aj v OS X Mountain Lion DP, je funkcia Mail VIP. Hneď vedľa prijatej správy sa objaví ikona hviezdičky, pomocou ktorej si používateľ môže emailovú správu označiť a priradiť k špecifickej skupiny kontaktov. V iOS 6 by tak mala táto funkcia fungovať na všetkých iCloud emailových účtoch opäť naprieč všetkými iOS (aj Mac) zariadeniami.

iOS 6 Do Not Disturb - Nerušiť

Funkcia Nerušiť pomôže napríklad študentom

Treťou novou funkciou je tlačidlo Do Not Disturb (Nerušiť), ktoré sa rovnako ako predchádzajúce dve nové funkcie objavilo aj vo vývojárskej verzii Mountain Lion. Jednoduchý (no veľmi účinný) prepínač Nerušiť sa objavil v Centre notifikácií, v jednej z Developer Preview verzií OS X 10.8. Používatelia túto jednoduchú funkciu využijú hlavne vtedy, ak sa budú potrebovať sústrediť na určitú činnosť, pri ktorej nebudú chcieť byť rušení žiadnymi upozorneniami či zvukmi notifikácií.

iOS 6 - New Maps

Mapy by v iOS 6 mali byť záležitosťou spoločnosti C3 Technologies

O fungovanie aplikácie Mapy sa v súčasnej verzii systému iOS 5 stará spoločnosť Google, no s vydaním iOS 6 by sa to údajne malo zmeniť. Apple totiž nedávno okrem iných odkúpil aj spoločnosť C3 Technologies, ktorá už niekoľko rokov vyvíja vlastnú trojrozmernú technológiu zobrazovania máp. Neoverené informácie hovoria o tom, vývojári úž ukončili prácu na novej 3D technológii a tá by mala byť pripravená na použitie už v nadchádzajúcej šiestej verzii systému iOS. Trojrozmerné zobrazenie máp používateľ nebude mať k dispozícii štandardne, bude si ho však môcť aktivovať jednoduchým tlačidlom v novej iOS aplikácií.

iOS 6 New iPad SIRI integration

Funkcia SIRI by sa prostredníctvom iOS 6 mohla objaviť aj na nových iPadoch

Ďalšou novinkou, ktorá podľa najnovších informácií dorazí spolu s iOS 6 na iPad, je plne integrovaná funkcia inteligentnej hlasovej asistentky SIRI. Majitelia nových iPadov (s iOS 5.1) majú v súčasnej dobe možnosť využívať iba tzv. funkciu diktovania. Podľa dôveryhodných zdrojov by sa plnohodnotná hlasová asistentka SIRI mala prostredníctvom iOS 6 dostať aj na nové iPady.

iOS 6 - Facebook integration

Používateľ bude môcť jednoduchšie zdieľať svoje fotografie

Nedávna konferencia D10, na ktorej sa okrem iných významných hostí (Aaron Sorkin, Ed Catmull a iní) zúčastnil aj súčasný CEO firmy Apple, Tim Cook jemne poodhalila niekoľko prichádzajúcich noviniek z dielne Apple. Jednou z nich je napríklad širšia integrácia sociálnej siete Facebook v mobilnom systéme iOS. Podľa dnešných zistení by systém iOS 6 mal priniesť plnú integráciu sociálnej siete Facebook, rovnako ako to bolo v prípade siete Twitter v októbri minulého roka. Najviac sa prítomnosť Facebooku údajne prejaví v aplikácii Fotografie, keď používateľ bude môcť jedným tapom zdieľať svoje fotky so svojimi FB známymi.

5. jún 2012

13″ MacBook Pro 2012 vraj prinesie iba zmeny pod kapotou a žiadny nový dizajn

Jeden z členov čínskeho diskusného fóra dnes zverejnil fotografiu, na ktorej je vraj zobrazená nálepka s technickými parametrami nového 13-palcového MacBooku Pro. Apple podobné nálepky lepí na všetky krabice so svojimi produktami. Podľa fotografie by sa mal najmenší s prenosných Macov už onedlho dočkať iba kozmetických vylepšení, ktoré by sa mali týkať iba procesora, grafickej karty, technológie Bluetooth a dátových portov USB.

13" MacBook Pro 2012

13″ MacBook Pro model 2012 by mal podľa tejto fotografie obsahovať nový Ivy Bridge procesor s taktom 2,5 GHz a 3 MB L3 Cache, 4 GB operačnej pamäte DDR3 SDRAM, klasický mechanický pevný disk o veľkosti 500 GB, 13,3″ displej s rozlíšením 1280×800 px (teda žiadne HiDPI rozlíšenie), grafickú kartu HD Graphicss 4000, Bluetooth 4.0 a dokonca aj SuperDrive optickú mechaniku, čo by naznačovalo, že nedôjde ani k zmene hrúbky nových 13″ Macov.

Viaceré odborné blogy však tomuto obrázku nepripisujú príliš vysokú mieru dôveryhodnosti, keďže takýchto fotografií sa môže na internete objaviť mnoho (podobnú fotku vo Photoshope  vytvorí aj začiatočník). Navyše nálepka vyzerá akoby bola vystrihnutá z väčšieho kusu papiera, kdežto originálne nálepky na krabiciach Apple produktov sú po stranách rovnomerne zaoblené. Podobné nálepky sa tiež objavili na stránke MacRumors, vo februári minulého roka, pred uvedením novej modelovej rady MacBookov. V tej dobe sa rovnako ako teraz diskutovalo o nových redizajnovaných MacBookoch, no realita bola nakoniec úplne iná. Apple predstavil „iba“ mierne vylepšené, no po stránke dizajnu rovnaké alumíniové uni-body MacBooky Pro 2011.

Samsung predal menej smartphonov Galaxy S od roku 2010 ako Apple iPhonov za posledný polrok

Global iPhone Sales

Počet predaných iPhonov za posledných 6 mesiacov (zdroj: statista)

Podľa nedávno zverejnených výsledkov predaja, sa spoločnosti Samsung podarilo od roku 2010 predať celkovo 52 miliónov telefónov Galaxy S a Galaxy S II (samozrejme toto číslo zahŕňa iba „vlajkové lode“ Samsungu, ktoré sú porovnateľné so smartphonom Apple). Kým prvý model Galaxy S si od roku 2010 kúpilo dovedna 24 miliónov ľudí, jeho nástupca Galaxy S II si počínal o čosi lepšie, s 28 miliónmi predaných kusov v priebehu trinástich mesiacov. Pre porovnanie, Apple za posledných 6 mesiacov predal spolu 72 miliónov iPhonov (číslo zahŕňa modelové rady iPhone 3GS, iPhone 4 a iPhone 4S).

Apple iPhone vs. Samsung Galaxy S

Apple iPhone 3GS vs. Samsung Galaxy S

Je však na mieste poznamenať, že zatiaľ čo kórejsky gigant sa angažuje v mnohých odvetviach spotrebnej elektroniky – vyrába TV prijímače, chladničky, mikrovlnky, či vysávače, jeho kalifornský konkurent sa primárne zameriava na pomerne úzky segment spotrebiteľského trhu a mobilné telefóny s logom odhryznutého jabĺčka patria k jeho primárnym cieľom záujmu, keďže firme generujú nezanedbateľný zisk. No a ako s jemnou dávkou irónie poznamenáva jeden z českých Apple portálov (a za pravdu mu dáva aj horeuvedená fotografia), ak by telefóny značky Samsung neniesli logo svojho výrobcu, podľa dizajnu by sa Apple mohol v dnešnej dobe pochváliť 122 miliónmi predaných iPhonov. Čo vy na to?

6. jún 2012

Prípravy na WWDC 2012 sú už v plnom prúde (Galéria)

WWDC 2012

Spoločnosť Apple v týchto dňoch začala s prípravami budúcotýždňovej vývojárskej konferencie WWDC 2012. Päť dní trvajúca konferencia, počas ktorej sa bude konať viac ako 100 workshopov a prezentácií, zväčša pod vedením špecialistov zo spoločnosti Apple, sa uskutoční od 11. do 15. júna v tradičnej budove Moscone Centre, v San Franciscu. Vo všeobecnosti sa očakáva, že Apple počas budúceho týždňa predstaví iOS 6, inovované počítače Mac a možno ďalšie novinky týkajúce sa služby iCloud či funkcie hlasovej asistentky Siri. Ústredný slogan konferencie znie: Where great ideas go on to do great things (voľný preklad: Tam kde sa skvelé nápady menia na skvelé veci) – fanúšikovia a vývojári sa teda určite majú na čo tešiť. Dnes vám prinášame niekoľko fotografií s dekoráciou, ktorá nabudúci týždeň privíta niekoľko tisíc návštevníkov WWDC 2012.

9to5mac: Poznáme ceny nových Macov a špecifikáciu 15″ MacBooku Pro

Americkí 9to5mac dnes priniesli dvojicu zaujímavých fotografií. Kým prvá z nich údajne znázorňuje výpis zo zoznamu nových Macov, spolu s ich budúcimi internými kódmi a cenami, druhá „odhaľuje“ technické parametre budúcotýždňového nového 15″ MacBooku Pro. Oproti inovovanému 13-palcovému modelu by mal jeho väčší súrodenec priniesť signifikantné zmeny nie len pod kapotou, inovácia by sa v tomto prípade mala tiež týkať displeja a celkového vzhľadu.

Mac Price List

Nový 15-palcový MacBook Pro by podľa tohto štítku mal obsahovať štvor-jadrový procesor Intel Core i7 2,6 GHz s 8 MB L3 Cache, HiDPI displej s rozlíšením 2560×1600, 16 GB DDR3 SDRAM, 750 GB klasický mechanický HDD, dve grafické karty – AMD Radeon HD 7770M s 2 GB grafickej pamäte GDDR5 a Intel HD Graphics 4000 s automatickým prepínaním, štyri USB 3.0 porty, Thunderbolt port a Bluetooth 4.0. Nový notebook by mal byť oproti svojmu predchodcovi o niečo ľahší a výrazne tenší – jeho hrúbka sa približuje hrúbke súčasných MacBookov Air. V tomto prípade sa teda potvrdzujú niekoľko mesačné chýry o zmene dizajnu – vynechaní optickej mechaniky a Retina displeji.

15" MacBook Pro 2012 - Specs

Samozrejme je potrebné povedať, že dôveryhodnosť dnešných fotografií je otázna a definitívne informácie nám prinesie až jeden z vrcholných predstaviteľov firmy Apple, v pondelok na WWDC 2012.

Google dnes predstavil nové 3D mapy – objavia sa aj na iOS zariadeniach (Video)

Necelý týždeň pred začiatkom konferencie WWDC 2012 dnes firma Google odhalila ďalšiu dimenziu Google máp (z orig. The Next Dimension of Google maps). Počas prezentácie bola nová 3D technológia mapovania a funkcia offline zobrazovania máp prítomným hosťom predvádzaná na tablete značky Apple (nemohol som si odpustiť túto vetu). Podľa Googlu by sa nové 3D mapy mali onedlho dostať aj na platformu iOS a Android. Funkcia Offline zobrazenia máp sa v blízkom čase dostane na zariadenia so systémom Android a Google vraj intenzívne pracuje na tom, aby sa čo najskôr objavila aj na iZariadeniach.

Google 3D Maps

Nové 3D mapovanie je údajne plne automatické, bez akéhokoľvek zásahu človeka. 3D obraz bol vytvorený pomocou špeciálnych Google lietadiel, ktoré našu planétu systematicky zosnímali, pričom každý objekt bol „skenovaný“ zo všetkých štyroch strán pod 45 stupňovým uhlom. Takto vytvorené zábery dokáže nová mapovacia technológia automaticky pospájať do verného trojrozmerného obrazu.

V súvislosti s pripravovanou veľkou aktualizáciou systému iOS sa už niekoľko týždňov internetom šíria informácie o tom, že Apple chce do konca roka vo svojom mobilnom systéme nahradiť súčasnú aplikáciu Mapy, ktorej chod zabezpečuje práve Google, svojou vlastnou 3D technológiou. Otázka teda znie, či budú nové Google 3D mapy naozaj natívnou súčasťou systému iOS 6 alebo Google vytvorí samostatnú aplikáciu a Apple naozaj skončí s podporou Google máp vo svojich iOS zariadeniach. Náznaky toho, že Apple sa v tomto smere chystá osamostatniť sa vynárajú už od roku 2009, kedy technologický gigant začal s akvizíciami rôznych geografických spoločností. V spomínanom roku najprv odkúpil spoločnosť Placebase, v roku 2010 pokračoval firmou Poly9 a v minulom roku získal švédsku spoločnosť C3 Technologies.

7. jún 2012

Cydiablog: Máme zadný a stredný diel iPhonu 5 (Video)

Stránka Cydiablog dnes zverejnila video, ktoré opäť raz znázorňuje údajný zadný a stredný diel šiestej generácie mobilného telefónu značky Apple. Jednotlivé diely nového iPhonu vraj spomínanej stránke poslala spoločnosť eTrade Supply, ktorá sa okrem iného zameriava aj na servis iOS zariadení. Video znázorňuje náhradné diely, ktoré sa na internete neobjavujú po  a potvrdzuje všetky doterajšie fámy, o niečo vyššieho a tenšieho iPhonu 5, s novým dock konektorom a slúchadlovým vstupom v spodnej časti zariadenia.

iPhone 5

Najzaujímavejšie na všetkých posledných indíciách, či už sa jednalo o fotografie, alebo dnes zverejnené video je niekoľko zaujímavých faktov. V prvom rade treba povedať, že myšlienka vyššieho iPhonu sa po prvý krát objavila v diskusnom fóre stránky The Verge, kde jeden z diskutujúcich začal uvažovať o tom, ako by nový iPhone mohol mať 4″ displej bez väčšieho zásahu do jeho súčasných rozmerov. Myšlienky sa horúčkovite chytili rôzne webové stránky a o niekoľko dní bol z nevinne vyzerajúcej úvahy hotový fakt – podložený rôznymi údajnými objednávkami 4″ displejov zo strany Apple. Fámy začali naberať na obrátkach a každý „dôveryhodný“ zdroj k celej záležitosti pridal svoje zrniečko údajných informácií, ktoré pochádzali väčšinou z dodávateľského reťazca firmy Apple – vyšlo najavo, že zadná časť nového iPhonu by nemusela byť vyrobená z tvrdeného skla (ako v prípade iPhonu 4 a 4S). Nahradiť by ju vraj mal kovový materiál (niektorí blázni začali uvažovať aj o povrchu zo zliatiny zirkónia, titánu, niklu a medi – tekutý kov). Stránka MacRumors priniesla fotografie konceptu o niečo vyššieho a tenšieho iPhonu 5 z dizajnérskej dielne Federica Ciccarese. Dizajnér iPhone 5 navrhol iba podľa doposiaľ známých chýrov. Snehová guľa sa nabaľuje ďalej a o niekoľko dní sa na internete objavujú fotografie náhradných dielov, konkrétne zadnej a strednej časti údajného iPhonu 5 – opäť potvrdzujú vyšší iPhone so zadnou stranou vyrobenou z bližšie nešpecifikovanej zliatiny kovu a čuduj sa svete – vyzerajú presne tak ako ich vo svojej fantázii videl spomínaný dizajnér. Čerešničkou na torte je dnešné video, kde redaktor zo stránky Cydiablog.com osobne získal „legendárny“ zadný a stredný diel iPhonu 5 alebo jeho prototypu. Toto sú „fakty“ o novom iPhone (každý nech si utvorí vlastný názor) z posledných dní.

8. jún 2012

Hlavné body WWDC 2012 – iOS 6, OS X Mountain Lion a iCloud?

WWDC 2012 Banners

Pred rokom, na konferencii WWDC 2011 Steve Jobs na jednom zo svojich posledných verejných vystúpení predstavil trojicu hlavných tém – iOS, OS X a iCloud, ktorým sa firma Apple bude v najbližšom čase intenzívne venovať. Súdiac podľa trojice transparentov, ktoré tohtoročných návštevníkov privítajú vo vstupnej hale budovy Moscone Center sa bude Apple opäť prioritne venovať týmto svojim nosným pilierom.

iOS 6

Za zmienku určite stojí inovovaná ikona operačného systému iOS 6 a tiež pozmenený názov operačného systému OS X, z ktorého sa definitívne vytratilo slovo Mac. Apple namiesto zamerania pozornosti na číselné označenie 10.8 alebo pomenovanie Mountain Lion použil iba krátky názov s ikonou Mountain Lion. Doplnkový text v oboch prípadoch hovorí o Celosvetovo najvyspelejšom operačnom systéme. Transparent iCloud podobne ako v prípade OS X zobrazuje iba názov služby spolu s jej logom a doplnkovým textom – Vaše dáta vo všetkých vašich zariadeniach.

WWDC 2012 - Airplay

Ďalšie „špionážne“ zábery, ktoré sa podarilo získať ľuďom zo stránky AppleInsider na prvom poschodí budovy, znázorňujú transparent s nápisom AirPlay Mirroring (bezdrôtové zrkadlenie obrazu). Služba bezdrôtového prenosu vizuálneho obsahu bola na iOS zariadeniach predstavená počas minuloročnej konferencie. Tento rok sa vo všeobecnosti očákava, že by sa mohla stať súčasťou operačného systém OS X.

Tagged with →  
Share →