Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Výkonný riaditeľ firmy Apple, Tim Cook, už po druhý krát, za posledných 10 mesiacov, navštívil Čínu v snahe oživiť stále zmenšujúci sa podiel na najväčšom svetovom mobilnom trhu.

Podľa zverejnených informácii, Cook sa mal stretnúť so zástupcami vlády a taktiež zástupcami firmy, napr. s Carolyn Wu – hovorkyňou spoločnosti Apple pre Peking. Podľa vyjadrení vlády, schôdzka je naplánovaná aj s Ministrom priemyslu a informačných technológii, Miao Wei-om.

Tim Cook v Číne

Apple takmer zdvojnásobil počet svojich predajní v Číne a Hong Kongu od poslednej návštevy Cooka v snahe prekonať firmu Samsung Electronics Co. a ďalších domácich výrobcov mobilných zariadení. Spoločnosť však aj napriek tomu klesla zo štvrtej pozície na šiestu v trhovom podiely podľa prieskumu IDC. Napraviť by to mal iPhone 5, ktorý bude v Číne čoskoro dostupný cez najväčšieho mobilného operátora, China Mobile Ltd.

“Ich spustenie predaja bolo veľmi pomalé”, povedal dnes pre bloomberg.com Shaun Rein, generálny riaditeľ spoločnosti China Market Research Group so sídlom v Šanghaji. “V poslednej dobe bolo tiež predstavených nekonečne veľa lacných smartphonov s Androidom”.

V Číne a Hong Kongu má Apple momentálne 11 kamenných predajní, v porovnaní s poslednou návštevou Cooka, keď ich bolo len 6. Ázijský trh je pre kalifornskú spoločnosť druhým najväčším hneď po tom americkom, s obratom 5,7 mld. USD za tretí štvrťrok uplynulého roku.

China Mobile

Apple by však ešte mal vyrobiť zariadenie, ktoré bude schopné využívať sieť tretej generácie od China Mobile. Tento domáci systém zatiaľ nepoužívajú iné spoločnosti. Výkonný riaditeľ China Mobile, Li Yue, sa minulý mesiac na konferencii v Guangzhou vyjadril, že ďalší dvaja mobilní operátori sa musia dohodnúť na vhodnom business modeli a delení ziskov.

Carolyn Wu sa odmietla vyjadriť na otázku, či sa Cook počas svojej návštevy stretol s najvyššími zástupcami China Mobile. Li Jun, hovorca čínskej spoločnosti pre pobočku v Pekingu, sa vyjadril, že nemá k tejto téme žiadne informácie.

Podľa vyjadrení vlády viedol Cook rozhovor s ministrom Miaom ohľadom priemyslu informačných technológii a o biznise Applu v Číne.

„Apple by mohol uzavrieť kontrakt s China Mobile, keď operátor zavedie mobilnú sieť štvrtej generácie s LTE (Long Term Evolution) technológiou v druhej polovici roka.“, uvideol Neil Juggis emailom, analytik hong kongskej spoločnosti JI Asia Research Ltd. “Myslím, že je veľká šanca na uzavretie dohody, šanca je podľa mňa viac ako 50%”, dodáva.

Predaje Samsungu

Podľa analytickej spoločnosti IDC mal Apple menej ako 10 percentný podiel predaných zariadení v China Mobile v treťom kvartáli roku 2012. Samsung bol v predaji na prvej priečke, za ním sa držali Lenovo Group Ltd., China Wireless Technologies Ltd., ZTE Corp. a Huawei Technologies Co.

Podiel firmy Apple sa mal, podľa IDC, zvýšiť s minulomesačným príchodom iPhonu 5 na čínsky trh. Viac než 2 milióny kusov bolo predaných už počas prvého víkendu, zverejnil Apple 17. decembra. iPhone je k dispozícii cez čínskeho druhého a tretieho najväčšieho operátora: China Unicom (Hong Kong) Ltd. a China Telecom Corp.

Tagged with →  
Share →