Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Vydanie 4-jadrového Apple procesora A-xy, ktorý by mal poháňať iOS zariadenia sa vo všeobecnosti očakávalo až niekedy v ďalekej budúcnosti. V poslednej ßeta verzii mobilného operačného systému iOS 5.1 sa však objavili zmienky o iZariadeniach, ktoré by mohli poháňať Quad-Core procesory. Podľa neoverených správ softvér okrem klasických A5 procesov podporuje aj procesy určené pre štvor-jadrové procesory.

Podľa servera 9to5mac.com sú informácie o procesoch určených pre 4-jadrové čipy ukryté hlboko v ßeta verzii iOS 5.1:

Ľudia, ktorí sú hlboko zainteresovaní a znalí problematiky iOS mi vysvetlili spôsob označovania procesov určených pre jednotlivé procesory. Označenie „0“ znamená proces, ktorý je určený pre 1-jadrový procesor. V praxi to vyzerá nasledovne: „/core/core.0„, analogicky pre dvoj-jadrový procesor je označenie: „core/core.1„. Podľa tejto metódy označenie „core/core.2“ (v iOS sa nenachádza) by malo označovať procesy pre 3-jadrový procesor. iOS 5.1 ß2 obsahuje zmienku o „core/core.3„, čo by mohlo byť označenie pre štvor-jadrový procesor od spoločnosti Apple.

Správa ďalej názorne popisuje označenie počtu jadier v súčasnej verzii iOS 5.1 (/core/core.3) oproti označeniu v predošlých verziách (core/core.1):

Štvor-jadrový procesor v iZariadeniach

Môžme teda špekulovať o tom, že ak iOS 5.1 prinesie podporu pre 4-jadrové procesory a spojíme tento predpoklad s očakávaným vydaním iPadu 3 alebo iPhonu 5, je celkom pravdepodobné, že tieto nové iZariadenia by mohli byť poháňané 4-jadrovým procesorom. Keďže vydanie iOS 5.1 nie je až tak ďaleká budúcnosť, aj spomínané zariadenia by mohli byť realitou omnoho skôr ako by sa dalo očakávať.

Ak našich polemikách a predpokladoch zájdeme ešte ďalej, štvor-jadrové procesory by mohli okrem zvýšenia výkonu pre iZariadenia znamenať aj iné vylepšenia:

Štvor-jadrové procesory by zariadeniam mohli pomôcť poháňať displeje s veľmi vysokým rozlíšením (možno sa naplnia fámy o Retina displeji v iPade 3), alebo by mohli byť podporou pre náročné programy ako napríklad Final Cut Pro pre iOS.

Podľa ďalších neoverených informácií zo servera DigiTimes, by mohol byť iPad 3 poháňaný 2-jadrovým procesorom k dispozícii už v marci tohto roku.

Tagged with →  
Share →