Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Prostredná časť pondelkovej mediálnej prezentácie na WWDC 2013 bola venovaná novinkám z oblasti hardvéru. Nadpis nášho v poradí druhého príspevku čo to prezrádza, no ak sa chcete dozvedieť viac, nasledujúcich niekoľko riadkov je určených práve pre vás. Kým „hedlajnerom“ úvodnej časti prezentácie bol šéf softvérového vývoja Craig Federighi, nový hardvér prišiel prítomným hosťom a širokej verejnosti predstaviť marketingový šéf, Phil Schiller.

MacBook Air

Phil začal celkom zostra a bez zbytočných rečí sa pustil do predstavovania novej generácie prenosných počítačov MacBook Air. Podľa jeho slov to budú práve ultrabooky, ktorým bude patriť budúcnosť odvetvia prenosných počítačov. Apple sa preto veľmi intenzívne snaží udržať krok s dobou a nová generácia ultrabookov s logom odhryznutého jabĺčka prinesie pomerne významné zmeny „pod kapotou“.

WWDC 2013 MacBook Air

Nové modely budú disponovať štvrtou generáciou procesorov Intel, známych tiež pod označením Haswell. Tie novým ultratenkým notebookom zabezpečia nielen o čosi vyšší výkon, no prinesú signifikantné zlepšenie jednej z ich kľúčových vlastnosti a tou je výdrž batérie. V prípade 11-palcových modelov sa výdrž batérie zvýši zo súčasných 5 hodín, na úctyhodných 9 hodín (pri zachovaní súčasného dizajnu a váhy). Súčasné trinástky dokážu na batériu pracovať približne 7 hodín, nové modely prinesú 12-hodínovú výdrž batérie. Inovované 13-palcové modely dokážu prehrávať filmy po dobu desiatich hodín (na jedno nabitie si napríklad dokážete pozrieť kompletnú trilógiu Pána prsteňov). Nové MacBooky Air prinesú okrem vynikajúcej výdrže aj výkonnejšie SSD jednotky (45 %) a vďaka technológii 802.11ac aj trojnásobnú rýchlosť Wi-Fi pripojenia. Apple bude v prípade 11-palcových modelov ponúkať v porovnaní so sučasnou generáciou dvojnásobnú kapacitu úložného priestoru za rovnakú cenu. 13-palcové verzie sa budú predávať so 128 GB resp. 256 GB úložného priestoru o 100 $ lacnejšie (približne rovnaké zlacnenie môžme očakávať aj v EU). Na pultoch predajní sa nové jablčné ultrabooky objavia v týchto dňoch.

WWDC 2013 - MacBook Air

AirPort Extreme a AirPort Time Capsule

V súvislosti s novou techonológiu Wi-Fi 802.11ac v MBA 2013, Phil Schiller predstavil aj inovovaný router AirPort Extreme a sieťové úložisko AirPort Time Capsule. V oboch prípadoch bola použitá nová – rýchlejšia technológia bezdrôtového prenosú údajov 802.11ac. Time Capsule ponúkne 2 TB alebo 3 TB úložného priestoru. Dostupnosť v českom online Apple Store je 24 hodín, AirPort Extreme stojí po prepočte približne 200 €, za 2 TB verziu Time Capsule záujemca zaplatí zhruba 300 € a 3 TB verzia stojí 400 €.

WWDC 2013 - Mac Pro

Mac Pro

Poslednou predstavenou hardvérovou novinkou bola nová generácia počítača Mac Pro. Apple opäť prekvapil a predstavil zbrusu nový dizajn, ktorý nečakal hádam nikto. Počítač v tvare valca, ktorý je svojimi rozmermi iba jednou osminou objemu, v porovnaní so súčasnou verziou. Podľa Phila Schillera bude tento dizajn aktuálny pre nasledujúcich desať rokov. O výkon sa postará nová generácia 12-jarových procesorov Intel Xeon, ktorá prinesie dvojnásobne zvýšenie výkonu oproti súčasnej generácii. Prenos údajov medzi pevnými diskami sa dokonca zvýši 10-násobne. Štvor-kanálová operačná pamäť ECC DDR3 bude pracovať na frekvencii 1866 MHz a ponúkne 60-gigabajtovú šírku pásma. Flash disk úložisko bude čítať údaje rýchlosťou 1,25 GB za sekundu a zápis bude prebiehať rýchlosťou 1 GB za sekundu.

WWDC 2013 - Mac Pro

Novinkou bude aj technológia Thunderbolt 2 s prenosovou rýchosťou 20 GB/s. Prostredníctvom týchto portov sa bude dať k počítaču pripojiť 6 externých zariadení. Samozrejmosťou bude aj podpora USB 3.0. Jednotlivé porty budú podsvietené po otočení počítača. O grafický výkon sa postarajú duálne grafické karty FirePro od firmy AMD, vďaka ktorým počítač zvládne zobrazovať obsah na trojici externých displejov s rozlíšením 4K. Nové počítače Mac Pro sa budú kompletizovať v USA a na pultoch predajní by sa mali objaviť v druhej polovici tohto roka. Ich predajná cena zatiaľ zverejnená nebola.

Na oficiálnej stránke firmy Apple nájdete detailnú vizualizáciu novej generácie Mac Pro, alebo si pozrite nasledujúce video.

Share →