Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Americký koncern Apple znížil pre tento kvartál objednávky na displeje a ďalšie komponenty pre iPhone 5. Príčinou je slabý dopyt, citovala agentúra Reuters japonský ekonomický denník Nikkei. To signalizuje, že Apple na trhu inteligentných telefónov stráca voči konkurencii z Ázie.„, bombastické prehlásenia v podobnom duchu sa objavujú na webových stránkach, ktoré v niektorých prípadoch nemajú so svetom technológií (okrem niekoľkých podobných neoverených správ) nič spoločné.

Wall Street

Informáciu o približne polovičnom znížení objednávok komponentov pre iPhone 5 v súvislosti s nízkym dopytom, ako prvý priniesol americký Wall Street Journal, na základe informácií od „ľudí oboznámených so situáciou“ z prostredia japonského denníka Nikkei. Správa mala samozrejme okamžitý vplyv na hodnotu akcií Apple. Tie v pondelok 14. januára 2013 klesli po prvý krát od februára 2012 pod hranicu 500 $ za kus (od piatku 11.1.2013 sa hodnota akcie znížila o viac ako 20 $). Zaujímavosťou ostáva, že neoverená informácia bez akýchkoľvek konkrétnych čísel od prestížneho magazínu mala na akcionárov tak významný vplyv. iPhone 5 je pritom vo väčšine krajín (vrátane Slovenska) stále nedostatkovým tovarom.

„Hasiť vzniknutý požiar“ však začali hneď niekoľkí analytici, priamo z prostredia burzy cenných papierov. Prvým z nich bol Mark Moskovitz zo spoločnosti J.P. Morgan, ktorý správy o údajnom zníženom dopyte po iPhone 5 považuje iba „za šumy„. Pridal sa aj Maynard Um z firmy Wells Fargo, ktorý zasa správu o znížených objednávkach zo strany Applu nepovažuje za žiadnu novinku. Možné vysvetlenie ponúkol aj Shaw Wu z analytickej spoločnosti Sterne Agee, ktorý je známy svojimi „skúmavými“ otázkami počas pravidelných konferenčných rozhovorov firmy Apple, kde vedenie jablčnej spoločnosti svojich investorov a vybrané média informuje o finančných výsledkoch za uplynulý kvartál. Wu sa domnieva, že za zníženými objednávkami je zvýšená efektivita pri výrobe nového iPhonu a tiež presun výroby medzi jednotlivými dodávateľmi.

Sterne Agee firme Apple stále dôveruje a akcionárom odporúča nákup akcií, ktorých hodnota sa vraj môže vyšplhať až na úroveň 840 amerických dolárov. Wu je optimista aj v oblasti predajných čísel – kým vo všeobecnosti sa predpokladá, že Applu sa podarilo v poslednom štvrťroku 2012 predať približne 46 miliónov kusov iPhonov 5, analytik predpokladá, že toto číslo bude ešte o čosi vyššie (47,5 milióna kusov). Skutočné štatistiky za uplynulý kvartál sa však dozvieme až o niekoľko dní (23. januára 2013), keď Apple počas tradičného konferenčného telefonátu svojim investorom oznámi výsledky prvého fiškálneho štvrťroku 2013.

Tagged with →  
Share →