Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

Aj keď sa iOS 7 od svojho vydania potýka s drobnými nedostatkami, v globále môžme konštatovať, že naozaj priniesol kompletne nový zážitok z používania iZariadení. Okrem najviac diskutovaných zmien v dizajne používateľského rozhrania a niekoľkých signifikantných nových funkcií, systém iOS 7 prináša viacero skrytých noviniek, ktoré si bežný používateľ nevšimne ani na druhý, či tretí pohľad. V tomto príspevku si zhrnieme niekoľko z nich.

1. Ikona hodín

iOS 7 Skryté funkcie - Čas

Pozrite sa na ikonku hodín. A teraz sa pozrite ešte raz a poriadne. Možno ste si doteraz nevšimli, že ide o animovanú ikonu, ktorá zobrazuje aktuálny čas. Nenápadný no efektný doplnok od dizajnérov firmy Apple.

2. Čas odoslania SMS resp. iMessage správ

iOS 7 Skryté funkcie - Správy

Ak v aplikácii Správy pretiahnete prstom v smere doľava, objavia sa časy odoslania pri všetkých správach – nie len pri tých posledných. Zíde sa pri spätnej kontrole, napr. pri výmene názorov s priateľkou. 🙂

3. Vodováha

iOS 7 Skryté funkcie - Vodováha

V aplikácii Kompas pribudla praktická digitálna vodováha. Po spustení a nakalibrovaní kompasu, stačí prstom pretiahnuť v smere sprava-doľava a používateľ má k dispozícii užitočnú pomôcku.

4. Nočný režim v aplikácii Mapy

iOS 7 Skryté funkcie - Nočný režom v Mapaách

Ak zvyknete šoférovať za tmy a pomáha vám pri tom natívna navigácia od firmy Apple, jasne žiarivý displej mohol unavovať vaše oči. V novej verzii aplikácie Mapy, používateľské rozhranie automaticky stmavne v nočných hodinách.

5. Vypínanie viacerých aplikácií naraz

iOS 7 Skryté funkcie - Multitasking

Funkcia naposledy spustených aplikácií sa aktivuje dvojitým stlačením tlačidla Home. Po jej aktivácii môžte priložiť prsty na všetky tri posledne spustené aplikácie a zatvoriť ich súčasne, pretiahnutím prstov smerom hore.

6. Siri dokáže meniť Nastavenia

iOS 7 Skryté funkcie - Siri

V predchádzajúcich verziách systému iOS bolo možné pomocou hlasovej funkcie Siri nastaviť Budík alebo Pripomienku. iOS 7 prináša možnosť hlasovými povelmi (v angličtine) ovládať niektoré nastavenia. Siri po novom dokáže napríklad vypnúť Wi-Fi, Bluetooth, či zavolať známemu alebo si môžte vypočuť odkazy v hlasovej schránke.

7. Blokovanie prichádzajúcich hovorov

iOS 7 Skryté funkcie - Blokovaní volajúci

Ak mávate časté obťažujúce telefonáty, v iOS 7 sa tomu dá jednoducho zabrániť. Stačí navštíviť Nastavenia -> Telefón -> Blokované a pridať číslo otravného volajúceho.

8. Aplikácie „Near Me“

iOS 7 Skryté funkcie App Store Near Me

V iOS verzii aplikácie App Store pribudla sekcia „Near Me“ resp. „V mojej blízkosti“, ktorá na základe aktuálnej polohy používateľa zobrazí populárne aplikácie, ktoré používajú ostatní majitelia iZariadení v danej oblasti. Takže ak žijete vo väčších mestách ako napr. Bratislava alebo Praha, nová sekcia zobrazí napr. tituly imhd.sk, Pravda.sk, TIPOS – Národná bločková lotéria a podobne.

9. Kontrola Ovládacieho centra

iOS 7 Skryté funkcie - Ovládacie centrum

Ovládacie centrum je jednou z najhorúcejších a najpopulárnejších noviniek v iOS 7. Problém však môže nastať vtedy, ak listujete v niektorej z aplikácií alebo v niektorých hrách. Našťastie Apple pridal možnosť vypnúť Ovládacie centrum v spustených aplikáciách. Stačí navštíviť Nastavenia -> Ovládacie centrum a vypnúť možnosť „Prístup v aplikáciách“. Odteraz sa Ovládacie centrum neobjaví pri žiadnej spustenej aplikácií, no používateľ ho stále bude môcť aktivovať pri zamknutej ploche alebo z Home screenu.

10. Automatické zaostrovanie pomocou tlačidla hlasitosť (iba iPhone 5s)

iOS 7 Skryté funkcie Kamera

Nový iPhone 5s priniesol niekoľko noviniek, medzi ktoré patrí napríklad aktivácia Auto-focusu bez toho aby sme sa museli dotknúť displeja. Stačí na krátko stlačiť tlačidlo pridávania hlasitosti a objaví sa dobre známy žltý rámček auto-focus. Nová funkcia žiaľ funguje iba na novom iPhone 5s.

11. Sekvenčné fotenie

Pomocou tejto funkcie dokážete pamäť svojho gadgetu veľmi rýchlo zaplniť sériou fotografií. Stačí stlačiť a pridržať niektoré z tlačidiel foto-spúšte v aplikácii Fotoaparát. iPhone začne chrliť sekvenčné zábery. Majitelia iPhonu 5s majú pomocou funkcie „Burst mode“ možnosť vybrať si ten najvydarenejší záber.

12. Zadávanie koncoviek „.sk“ alebo „.com“ pridržaním tlačidla „.“

iOS 7 Skryté funkcie Safari

Jedným z malá sklamaní, ktoré iOS 7 priniesol bola absencia priameho zadávania koncoviek webových stránok v aplikácii Safari. Apple síce prišiel s univerzálnym oknom pre jednoduché zadávanie URL webových stránok alebo pre vyhľadávanie na webe, no zmizla možnosť rýchleho zadávania koncoviek. Našťastie tomu tak nie je – najčastejšie používané koncovky ako .sk, .com, .net, .eu sa objavia po pridržaní bodky „.“.

13. Gesto pre rýchly návrat do doručených správ v aplikáciach Správy a Mail

iOS 7 Skryté funkcie Gestá

Vo všeobecnosti môžme povedať, že iOS 7 je o niečo viac naklonený gestám, ako jeho predchodcovia. Apple zakomponoval viaceré gestá hlavne do iPad verzie systému iOS. Používatelia tam môžu pomocou viacerých prstov veľmi jednoducho a rýchlo zatvoriť aplikáciu, prechádzať medzi jednotlivými spustenými aplikáciami alebo aktivovať okno naposledy spustených aplikácií. V iOS 7 sa objavilo nenápadne, no veľmi užitočné gesto, kedy pretiahnutím smerom doprava sa v aplikáciach Správy a Mail používateľ dostane vždy o krok späť, teda z konkrétnej emailovej správy do konkrétnej konverzácie s daným kontaktom a následne aj späť do schránky prijatých správ. Rovnako toto gesto zľava-doprava funguje v aplikácii Správy.

14. Vytvorenie časovej udalosti pomocou iMessage

iOS 7 Skryté funkcie iMessage udalosti

V službe iMessage sa objavila funkcia, pomocou ktorej si každý môže jednoducho zaznamenať do svojho kalendára schôdzku alebo akúkoľvek inú udalosť spojenú s časovým údajom. Všimnite si, že ak sa vo vašich iMessage správach objaví zmienka (stačí slovné spojenie) o čase, ako napr. „Prídem o 18:00“, systém automatický podčiarkne časový údaj a po kliknutí si danú udalosť môžte jednoducho zaznamenať do svojho kalendára.

Tagged with →  
Share →