Chceš byť súčasťou blogu MacWeb.sk?

Napíš akýkoľvek článok (novinku, bleskovku, návod, review, recenziu) a pošli ho na info@macweb.sk!

V súvislosti s práve prebiehajúcim súdnym sporom medzi spoločnosťami Apple a Samsung, počas minulého týždňa vysvitlo, že Američania v roku 2010 ponúkli Juhokórejcom dohodu. Aj keď Samsung kopíroval produkty značky Apple, výrobca iPhonu mu ponúkol dohodu, podľa ktorej mal zaplatiť za každý smarfón 30 a za každý tablet 40 amerických dolárov. Samsung odmietol a v súčasnej dobe sa s Američanmi súdi vo viac ako dvoch desiatkach krajín. V prípade prehry mu hrozí 2,5 miliardová pokuta a zákaz predaja svojich produktov (zatiaľ) na území USA.

Microsoft Surface tablet

Do podobnej „šlamastiky“ sa veľmi ľahko mohol dostať aj Microsoft, ktorý nedávno predstavil svoj tablet s názvom Surface. Mnohí si všimli, že podobne ako Samsung, aj Microsoft použil charakteristický dizajn iPadu – čierny rámček okolo displeja a zaoblené hrany zariadenia. Microsoft sa však vydal celkom inou cestou, podľa agentúry Reuters, tou legálnou.

Na spomínanom súdnom pojednávaní šéf patentových záležitostí firmy Apple, Boris Teskler okrem iného uviedol, že obe spoločnosti uzavreli tzv. krížovú licenčnú dohodu, ktorá pokrýva aj patenty, týkajúce sa dizajnu iOS zariadení. Podľa Tesklera je v tejto súvislosti v platnosti tzv. „protiklonovacie“ opatrenie, ktoré zabraňuje obom spoločnostiam vzájomné kopírovanie. Microsoft údajne súhlasil s platením licenčných poplatkov (v presne nezistenej výške) firme Apple. Zástupca Applu ďalej uvádza, že táto dohoda je prospešná pre obe strany – Apple môže aj naďalej bez akýchkoľvek problémov využívať produkty firmy Microsoft (Office for Mac či Bing) a naopak.

Tagged with →  
Share →